2021 Club Road Race Championship Results
Sunday 13th June, Redbridge Cycle Centre

Championship Road Race
 
Pos Name Cat Notes
1 Louis Digance   Race Winner. Second-claim member
2 Paul Hughes   Second-claim member
3 Oliver Pidgeon Vet 2021 Southend Wheelers Road Race Champion
4 Barry Simpson Vet  
5 Dan Jenkins Vet  
6 John Gretton Vet  
7 Chris Smith Vet  
8 Ben Willy Senior  
9 Chris Wells Senior  
10 Matt Stock Senior  
11 Martin Sutton Vet  
12 Martin Harris Vet  
13 Katie-Ann Elliston Woman First Woman
14 Trevor Mills Vet  
15 Andy Merchant Vet  
16 Terry Butcher Vet Lantern Rouge

Ladies Road Race

Pos Name Cat Notes
1 Katie-Ann Elliston Senior 2021 Women's Road Race Champion
2 Jan Harvey Vet First Woman Veteran
3 Cheryl Perry Vet  
4 Jordan Kemp Senior  
5 Carol Cartwright Vet  
6 Louisa Compton Vet  
7 Julie Kane Vet  
8 Jane Harris Vet  

Hand-Cycle Championship Race

Pos Name Club Notes
1 Chris Madden SW 2021 Hand-Cycle Champion
2 Steven Marsh   invitation
3 Andy Adamson   invitation
4 James Pearce   invitation
5 Ivan Newman SW  
6 Peter Smorthit SW  
7 Paul Homewood   invitation
8 Rob Womack SW  
9 Philip Carter SW  

Novice, All-Comers and Junior & Youth Championship Road Races

Pos Name Cat Notes
1 Cavan Burrows Youth 2021 Under-18 Road Race Champion
2 Antoine Rouyer-Brown Youth  
3 Adam Jones Vet First Veteran
4 Tom Womack Youth  
5 Peter Swanwick Vet  
6 Simon McCoy Senior  
7 Lee Wiseman Vet  
8 Cheryl Perry Woman Vet First Woman
9 Louisa Compton Woman Vet  
10 Don Wildish    
11 Kevin Smith Vet  

The She-Devil (Woman's Sprint Elimination Race)

Pos Name Cat Notes
1 Jordan Kemp Senior 2021 Woman's Elimination Champion
2 Cheryl Perry Vet First Veteran
3 Katie-Ann Elliston Senior  
4 Carol Cartwright Vet  
5 Julie Kane Vet  
6 Louisa Compton Vet  

Men's Sprint Elimination Race

Pos Name Cat Notes
1 Cavan Burrows Youth 2021 Sprint Elimination Champion
2 Ben Bowler Senior  
3 Barry Simpson Vet First Veteran
4 Chris Wells Senior  
5 Antoine Rouyer-Brown Youth  
6 Tom Womack Youth  
7 Chris Smith Vet  
8 Martin Harris Vet  
9 Matt Stock Senior  
10 Andy Merchant Vet  
11 Terry Butcher Vet  
12 Adam Jones Vet  

Louis Digance punctured on the 6th elimination lap

Hand-cycle Reverse Grid Race

Pos Name Club Notes
1 Steven Marsh invitation Reverse Grid Race Winner
2 Chris Madden SW First Southend Wheeler
3 Andy Adamson invitation  

Team Relay Race

Race Winners: Cheryl Perry, Lee Wiseman & Ben Bowler

 


Press Releases