2009 Time Trial Season Roll of Honour

Wednesday League Sunday League Other Trophies
     
Wednesday League
Scratch Competition
 
1. David Bryant 600 pts
2. Mick Hennessy 589 pts
3. Arthur Knowler 587 pts
4. Jenny Patience 576 pts
5. Kevin Harwood 562 pts
6. Dan Tape 544 pts
Veterans  
1. Mick Hennessy 600 pts
2. Jenny Patience 587 pts
3. Roy Godbeer 583 pts
4. Arthur Knowler 579 pts
5. Martin Elms 569 pts
6. Kevin Harwood 564 pts
Ladies  
1. Jenny Patience 600 pts
2. Julie Kane 590 pts
3. Chris Hutson 232 pts
Juveniles  
1. Matt Kane 600 pts
2. Simon Alexander 120 pts
   
Sunday League
Scratch Competition
 
1. David Bryant 480 pts
2. Keith Dalton 475 pts
3. Arthur Knowler 286 pts
Veterans  
1. Keith Dalton 480 pts
2. Arthur Knowler 293 pts
3. James Kane 227 pts
Juveniles  
1. Matt Kane 154 pts
2. Simon Alexander 119 pts
   
Other Prizes  
Club All-rounder
Most points across all events
David Bryant
Easter Egg TT Simon Alexander
Bert Spencer Trophy
Veterans' Age Standard
Keith Dalton
Mignot Trophy
Average speed for 25,50 & 100. Over 30s
Arthur Knowler
Ian Wiekstra Cup
Fastest 25 mile TT
David Bryant
Fat Tyre Trophy
Fastest mtb in any club TT
George Pearl
Peter Brown Birthday TT David Bryant
Club Hill Climb George Pearl
Christmas 10 -
Senior Club TT Champion
Average speed for club 10, 25 & 50
Keith Dalton
Juvenile Club TT Champion
Average speed for club 10
Simon Alexander
Bleriot Trophy
Average speed in 10,25,30 & 50
Keith Dalton
10 Miles Cup
Fastest 10 mile TT
Dave Bryant
Hinds 25 Cup
Fastest 25 mile TT
Dave Bryant
Founders Cup
Fastest 50 mile TT
Keith Dalton
100 Mile Cup
Fastest in any event
Arthur Knowler
12 Hour Cup
Fastest in any event
Ian MacKenzie
Junior 10 Miles Cup
Fastest Junior in any TT
Matt Kane
Ladies 10 Miles Shield
Fastest Lady in any TT
Jenny Patience
Haden 10 Miles Cup
Fastest Vet in any TT
Mick Hennessy
Juvenile Cyclo Cross Cup Matt Kane
Brian Stroud Cup
First female in open cyclocross
Hannah Kane
Fremnels Road Race Cup
Best ride with non-aero equipment
Dave Bryant

 


TT Results