2009 Sunday League Time Trial Results


25 Oct 09 18 Oct 09 27 Sep 09 20 Sep 09 23 Aug 09 26 Jul 09 12 Jul 09
7 Jun 09 31 May 09 24 May 09 10 May 09 3 May 09 26 Apr 09 13 Apr 09

Sunday 25th October - Maldon/Southend 30 mile TT

Pos Name Cat Club Time Notes Race No.
1 Dave Bradham   Fitch Chrono 1:20:03    
  Keith Dalton Vet SW 1:26:00 Fastest Wheeler  
             
  Steve Shore Vet SW DNF Punctured  
  Arthur Knowler Vet SW DNF    

Sunday 18th October - Maldon/Southend 25 mile TT

Pos Name Cat Club Time Notes Race No.
1 Dave Bradham   Fitch Chrono 1:04:55    
  James Kane Vet SW 1:21:43 Fastest Wheeler  
  Matt Kane Juv SW 1:22:51    

Sunday 27th September - Lea Valley CC 30 mile TT

Pos Name Cat Club Time Notes Race No.
1 Dan Staite   Python RT 1:05:54    
  Dave Bryant Sen SW 1:11:39 Fastest Wheeler  
  Keith Dalton Vet SW 1:20:03    
  Ian MacKenzie Vet SW 1:36:11    

Sunday 20th September - ECCA 25 mile TT

Pos Name Cat Club Time Notes Race No.
1 Richard O'Rourke   Fitch Chrono 54:50    
  Keith Dalton Vet SW 1:07:19 Fastest Wheeler  

Sunday 23rd August - Peter Brown birthday 3.8 mile TT

Pos Name Cat Club Time Notes Race No.
1 David Bryant Sen SW 8.23   27
2 Arthur Knowler Vet SW 9.21   22
3 Mark Elms Sen SW 9.35   24
4 Keith Dalton Vet SW 9.39   21
5 Steve Shore Vet SW 9.49   25
6 Martin Elms Vet SW 9.54   26
7 Graham Pearl Vet SW 9.58   45
8 Kevin Harwood Vet SW 10.00   23
9 Mike O'Kill Vet SW 10.11   13
10 Terry Butcher Vet SW 10.15   25
11 Richard Cooper   Come & Try 10.26   40
12 Dave Whybrow Vet SW 10.32   43
13 Marc Holditch Sen SW 10.41   34
14 Chris Smith Vet SW 10.48   44
15 Martin Harris Vet SW 10.57   14
16 Alison Horsley LV SW 10.57   33
17 Adrian Cartwright Vet SW 11.01   39
18 Peter Swanwick Vet SW 11.02   16
19 Hugh Gilmore   Come & Try 11.05   29
20 James Kane Vet SW 11.08   47
21 Gary Livermore Vet SW 11.10   15
22 Steve Buclas Vet SW 11.11 Trike 41
23 Bill Haysom   Come & Try 11.13   37
24 Martin Sutton Vet SW 11.24   20
25 Matt Kane Juv SW 11.35   18
26 Peter Dear Juv SW 11.40   46
27 Andy Webster   Come & Try 11.41   36
28 Roy Godbeer Vet SW 11.45   38
29 John Silvey Vet SW 11.49   12
30 Jeff Barham Vet SW 12.01   17
31 Niall Swanwick Juv SW 12.16   9
32 Dick Cook Vet Come & try 12.16   28
33 Carol Cartwright LV SW 12.21   1
34 Denise Kemp LV SW 12.35   32
35 Chris Hutson LV SW 12.42   4
36 Ferghal Swanwick Juv SW 12.47   8
37 Tony Mack   34 Nomads 13.07   42
38 Pat Silvey LV SW 13.15   7
39 Sophie Kemp L Come & Try 13.56   31
40 Paul Kemp Jun Come & Try 14.52 MTB 30
41 Kathleen Swanwick LV SW 16.55 MTB 6

Sunday 26th July - Southend / Maldon 30 mile TT

Pos Name Cat Club Time Notes Race No.
1 Gary Poole   Maldon CC 1:11:56    
  Dave Bryant Sen SW 1:12:18 Fastest Wheeler  
  Keith Dalton Vet SW 1:20:19    
  James Kane Vet SW 1:38:22    

Sunday 12th July - Norman Wells Open TT - 50 miles

Pos Name Cat Club Time Notes Race No.
1 Paul Smith   PCA Ciclos Uno 1:54:07    
  Dave Bryant Sen SW 2:03:09 Fastest Wheeler  
  Keith Dalton Vet SW 2:15:24    
  Steve Bullas Vet SW DNF    

Sunday 7th June - Southend / Maldon 25 mile TT

Cancelled due to heavy rain


Sunday 31st May - Maldon & District CC 50 mile TT

Pos Name Cat Club Time Notes Race No.
1 Steve Dennis   East Grinstead CC 1:50:21    
  Keith Dalton Vet SW 2:14:21 Fastest Wheeler  
  Arthur Knowler Vet SW 2:20:48    

Sunday 24th May - Southend Wheelers Club 10 Miles

Pos Name Cat Club Time Notes Race No.
1 David Bryant Sen   23.50   20
2 Simon Alexander JUV   24.50   12
3 Keith Dalton V   25.43   18
4 Mark Elms SEN   26.54   17
5 Martin Elms V   27.33   14
6 Martin Harris Sen   28.59   7
7 James Kane V   29.12   16
8 Matt Kane JUV   29.21   8
9 Adrian Cartwright V   30.00   6
10 Carol Cartwright LV   33.50   2
11 Abbey Brown JuV Southend/Tri club 34.17   3
12 Jane Harris LV   38.03   1
  Daniel Bent PTT   24.19   19
  John Smith EETC   25.52   13
  Paul Gammon EETC   27.28   9
  Jezz Baxter EETC   29.52   11
  Chris Cammidge EETC   29.56   10
  Martin Sutton Come & Try   31.54   5
  Janice Brown EETC   33.05   4

Sunday 10th May - Maldon & District CC 25 mile TT

Pos Name Cat Club Time Notes Race No.
1 Paul Smith   PCA Ciclos Uno 55:46    
  Dave Bryant Sen SW 1:01:49 Fastest Wheeler  
  Keith Dalton Vet SW 1:07:17    
  Arthur Knowler Vet SW 1:12:27    

Sunday 3rd May - ECCA Festival 25 mile TT

Pos Name Cat Club Time Notes Race No.
1 Douglas Bradshaw   Cambridge CC 54:08    
  Dave Bryant Sen SW 1:00:28 Fastest Wheeler  
  Keith Dalton Vet SW 1:05:12    
  Arthur Knowler Vet SW 1:08:53    

Sunday 26th April - Colchester Rovers Open 50 mile TT

Pos Name Cat Club Time Notes Race No.
1 Paul Smith   PCA Ciclos Uno 1:51:52    
  Dave Bryant Sen SW 2:09:01 Fastest Wheeler  
  Keith Dalton Vet SW 2:13:13    
  Arthur Knowler Vet SW 2:22:53    
  Ian MacKenzie Vet SW 2:40:19    

Monday 13th April - The Easter Egg TT

Position Name Club Actual Time Notes Cat Race No
1 David Bradnam Flitch Crono   23.39     52
2 Simon Alexander Southend    23.53   Juvenile 23
3 Dave Bryant Southend    24.16     31
4 Gary Barton Chelmer CC   25.19     51
5 George Pearl Southend    25.39   Junior 21
6 John Smith EETC EETC 26.08     46
7 Kevin Harding EETC   26.10     36
8 Sonny Dawson Essex Roads   26.20   Juvenile 50
9 Bradley Taylor EETC   26.24     35
10 Keith Dalton Southend    26.26   Vet 16
11 Ian George EETC   26.37     34
12 Mike Hennessy Southend    26.39   Vet 47
13 Joe Giggins EETC/Southend   26.54   Junior 22
14 Mark Elms Southend    27.20     13
15 Chris Milne EETC   27.22     43
16 Steve Pallett EETC   27,32     44
17 Paul Taylor EETC   27.36     41
18 Alex bray Come & Try   27.48     2
19 Paul Gammon EETC   27.48     39
20 Arthur Knowler Southend    27.59   Vet 32
21 Peter Humphreys Southend    28.02   Vet 17
22 Mike Shean EETC   28.02     45
23 Michael Knott Southend    28.07   Vet 15
24 Jan Burrows EETC   28.31     27
25 Neil Lynch EETC   28.31     48
26 Kevin Harwood Southend    29.17   Vet 18
27 Martin Harris Southend    29.18   Vet 8
28 Tom Giggins EETC/Southend   29.29   Junior 20
29 Paul Gribbon EETC   29.32     40
30 Terry Butcher Southend    29.36   Vet 14
31 Henry O'Kill Come & Try   29.52     5
32 James Kane Southend    30.11   Vet 6
33 Jacalyn Eyers EETC   30.18     30
34 John White EETC   30.30     26
35 Mike O'Kill Southend    30.35   Vet 11
36 Andy Dawbarn EETC   30.45     49
37 Zena Shean EETC   30.54     29
38 Gary Livermore Southend    31.00   Vet 19
39 Chris Smith Southend    31.05   Vet 25
40 Mike Jordan Come & Try   31.12     53
41 Diane Shelitto EETC   31.28     28
42 Matt Kane Southend    31.42   Juvenile 3
43 Drew O'Kill Come & Try   32.23     7
44 Chris Cammidge EETC   32.26     37
45 Steve Bullas Southend    33.04   Vet 24
46 Neil Kirsch EETC   33.15     42
47 John Perrott Come & Try   34.24     9
48 Mark Denham EETC   34.43     38
49 Mark Dennis Southend    34.46   Vet 12
50 Oliver Burrows EETC   35.30     33
51 Julie Kane Southend    36.42   Lady Vet 4
52 Jane Harris Southend    36.45   Lady Vet 1


TT Results