2010 Time Trial Season Roll of Honour

Wednesday League Sunday League Other Trophies
     
Wednesday League
Scratch Competition
 
1. Robin Bevan  
2. Mick Hennessy  
3. Stephen Dalby  
Veterans  
1. Mick Hennessy  
2. Roy Godbeer  
3. Jenny Patience  
Ladies  
1. Jenny Patience  
2. Denise Kemp  
3. Hannah Kane  
Juveniles  
1. Matt Kane  
2. Hannah Kane  
   
Sunday League
Scratch Competition
 
1. Keith Dalton  
2. Terry Butcher  
3. Robin Bevan  
Veterans  
1. Keith Dalton  
2. Terry Butcher  
3. Robin Bevan  
Ladies  
1. Denise Kemp  
Juniors  
1. Simon Alexander  
Juveniles  
1. Matt Kane  
   
Other Prizes  
Club All-rounder
Most points across all events
Robin Bevan
Senior Club TT Champion
Average speed for club 10, 25, 30 & 50
Robin Bevan
Bert Spencer Trophy
Veterans' Age Standard
Keith Dalton
Mignot Trophy
Average speed for 25,50 & 100. Over 30s
Ian Mackenzie*
Ladies Club TT Champion
Average speed for club 10, 25 & 30
Denise Kemp
Juvenile Club TT Champion
Average speed for club 10
Matt Kane
Bleriot Trophy
Average speed in 10,25,30 & 50
Robin Bevan
10 Miles Cup
10 mile TT Championship
Robin Bevan
Hinds 25 Cup
25mile TT Championship
Keith Dalton

30 mile TT Championship
Steve Shore
Founders Cup
50 mile TT Championship
Robin Bevan
100 Mile Cup
100 mile TT Championship
Ian McKenzie
12 Hour Cup
12 Hour TT Championship
-
Junior 10 Miles Cup
Fastest Junior in any TT
Matt Kane
Ladies 10 Miles Shield
Fastest Lady in any TT
Jenny Patience
Haden 10 Miles Cup
Fastest Vet in any TT
 
Ian Wiekstra Cup
Fastest 25 mile TT
 
Junior 10 Miles Cup
Fastest Junior in any TT
Matt Kane
Ladies 10 Miles Shield
Fastest Lady in any TT
Jenny Patience
Haden 10 Miles Cup
Fastest Vet in any TT
 
Junior 10 Miles Cup
Fastest Junior in any TT
Matt Kane
Ladies 10 Miles Shield
Fastest Lady in any TT
Jenny Patience
Haden 10 Miles Cup
Fastest Vet in any TT
 
Easter Egg TT Simon Alexander
Fat Tyre Trophy
Fastest mtb in any club TT
 
Peter Brown Birthday TT George Pearl
Club Hill Climb Mark Elms
Christmas Pudding 10 mile TT  
Fremnels Road Race Cup
Best ride with non-aero equipment
 
   
Senior Cyclocross Cup Peter Swanwick
Juvenile Cyclo Cross Cup Niall Swanwick
Brian Stroud Cup
First female in open cyclocross
Hannah Kane

                                        * Due to weather conditions, the 25 mile TT included for this trophy was reduced to 10 miles


TT Results