2010 Sunday League Time Trial Results


05-April-10 25-Apr-10 02-May-10 09-May-2010 30-May-2010 27-Jun-2010 11-Jul-2010    
05-Sep-10 11-Sep-10 26-Sep-10 17-Oct-10 24-Oct-2010 31-Oct-2010     Sunday League Table

Sunday 31st October - Southend Wheelers Hill Climb; North Hill, Little Baddow

Pos Name Cat Club Time Race No.
1 Mark Elms Sen   1.41.82 9
2 George Pearl Jun   1.43.09 7
3 Ben Willy Sen   2.00.67 5
4 Mike McCarthy Vet   2.09.54 11
5 Martin Elms Vet   2.10.11 8
6 Liam Ellis Youth   2.11.54 19
7 Steve Shore Vet   2.20.82 10
8 Adrian Cartwright Vet   2.20.86 15
9 Mike Knottt Vet   2.28.80 6
10 Stephen Dalby Vet   2.30.36 1
11 Denis Kemp LV   2.46.98 2
12 Martin Harris Vet   2.47.76 16
13 Mike O'Kill Vet   2.48.11 4
14 Peter Swanwick Vet   2.52.42 18
15 Hannah Kane Youth   3.08.13 12
16 Janmes Kane Vet   3.11.70 17
17 Jordan Kemp Youth   3.24.95 3
18 Carol Cartwright LV   3.37.32 14
19 Jane Harris LV   4.19.92 16

Note - this does not count towards the Sunday Time Trial League


Sunday 24th October - Southend / Maldon Interclub 30 mile TT

Pos Name Catt Club Time Race No. Remarks
1 Steven Bass   Maldon 1.16.45 9  
2 Mich Gibson   Maldon 1.24.42 10  
3 Steve Shore Vet Southend 1.25.07 14  
4 David Marin   Esex Roads CC 1.27.26 11 PTT
5 Keith dalton Vet Southend 1.27.42 7  
6 Stephen Dalby Vet Southend 1.27.52 12  
7 Terry Butcher Vet Southend 1.31.21 4  
8 Denise Kemp LV Southend 1.31.54 5  
9 John Wilson   Maldon 1.33.32 3  
10 Ian McKenzie Vet Southend 1.36.03 2  
11 Terry Rippendale   Maldon 1.37.21 8  
12 Malcolm Haigh   Essex Roads CC 1.38.23 15 PTT
13 Phil James Vet Southend 1.44.51 6  
14 Colin Corby   Maldon 1.55.28 1  
  Robin Bevan Vet Southend DNF 13 Puncture

Sunday 17th October - ECCA 22 Miles Three-Up TT

SW
Pos
Name Club Time Race Position
- Murat Ozdenya
Richard O'Rourke
Andy Page
Flitch Crono 54;48 1
1 Benjamin Willy
Mark Elms
Simon Alexander
  1:05:21 6
2 Terry Butcher
Denise Kemp
Dave Whybrow
  1:19:01* 8

*Punctured
Note - this does not count towards the Sunday League or Club Championship
Full Results can be found here (ECCA site)


Sunday 26th September - Lea Valley Open 30 mile TT

SW
Pos
Name Club Time Race Position
- Richard O'Rourke   1:06:07 1
1 Robin Bevan   1:17:09  
2 Keith Dalton   1:25:29  
3 Denise Kemp   1:30:04  
4 Ian MacKenzie   1:38:09  

 


Saturday 11th September - Southend / Chelmsford Inter-Club 25 mile TT

SW
Pos
Name Club Time Race Position
- Anthony Stapleton Chelmer 57:51 1
- Dave Nicholls Chelmer 59:22 2
- Alex Eason Chelmer 1:04:40 3
1 Robin Bevan   1:05:49 4
2 Keith Dalton   1:08:04 5
- Matt Haworth Chelmer 1:09:41 6
3 Matt Kane   1:12:06 7
4 Denise Kemp   1:12:46 8
5 Terry Butcher   1:14:08 9
- Paul Coleman Chelmer 1:21:23 10
- Cathy Wood Chelmer DNF  

Team of 4 Result
1 - Chelmer: 4:11:34
2 - Southend Wheelers: 4:38:45


Sunday 5th September - Southend / Maldon Inter-Club 25 mile TT

SW
Pos
Name Club Time Race Position
Peter Hardiman Maldon 1:04:52 1
Chris York Maldon 1:05:11 2
1 Robin Bevan   1:05:48 3
2 Stephen Dalby   1:10:21 5
3 Keith Dalton   1:10:31 7
4 Denise Kemp   1:13:47 9
5 Terry Butcher   1:14:25 10

Click here for full results (Maldon CC)


Sunday 11th July - Norman Wells Trophy. Open 50 mile TT

SW
Pos
Name Club Time Race Position
- James Goward Farnham RC 1:56:40 1
1 Keith Dalton   2:14:11  

Click here for full results. Report from Bike Radar.com


Sunday 27th June - ECCA 100 mile TT

SW
Pos
Name Club Time Race Position
- Andy Bason Team Pedalrevolution.co.uk 3:29:40 1
1 Ian Mackenzie   5:14:33 61

Click here for full results (ECCA web site)

Sunday 27th June- Southend Wheelers Summer Social 3.8 miles

Pos Name Cat Club Time Race No. Remarks
1 George Pearl Juv   08:29 25  
2 Simon Alexander Juv   08:56 24  
3 Mark Elms Sen   09:17 22  
4 Mick Hennessey Vet   09:40 14  
5 Marc Holdich Sen   10:01 20  
6 Arthur Knowler Vet   10:06 18  
7 Denise Kemp LV   10:11 15  
8 Martin Harris Vet   10:24 12  
9 James Kane Vet   10:30 17  
10 Liam Ellis Juv   10:32 23  
11 Adrian Cartwright Vet   10:35 16  
12 Matt Kane Juv   10:36 19  
13 Chris Smith Vet   10:49 8  -15 Seconds due to late start
14 Peter Swanwick Vet   11:02 9  
15 Niall Swanwick Juv   11:07 10  
16 John Silvey Vet   11:37 4  
17 Matt Bellman Sen   11:39 6  
18 Hannah Kane Juv   11:51 11  
19 Ferghal Swanwick Juv   11:55 7  
20 Steve Bullas Vet   11:57 13 Trike
21 Roy Godbeer Vet   12:03 21  
22 Jane Harris LV   12:46 1  
23 Chris Hutson LV   12:49 3  
24 Liz Archer LV   12:51 26  
25 Matt Littley Sen   13:12 5  
26 Jordan Kemp Juv   13:31 2  

Note - this is not included in the Sunday League standings


Sunday 30th May - Maldon CC Open 50

SW
Pos
Name Club Time Race Position
- Mark Howard Shaftesbury CC 1:57:04 1
1 Robin Bevan   2:16:05 25

Click here for full results (Maldon CC web site)


Sunday 9th May - Maldon CC Open 25

SW
Pos
Name Club Time Race Position
- Steve Dennis East Grinstead CC 54:58 1
1 Keith Dalton   1:07:39 25

Click here for full results (Maldon CC web site)


Sunday 2nd May - ECCA Festival 10 mile TT (reduced from 25 miles due to flooding)
 

SW
Pos
Name Club Time Race Position
- Dave Kendall Finsbury Park CC 22:28 1
1 Keith Dalton   26:58 32
2 Terry Butcher   29:54 43
3 Ian Mackenzie   33:14 49
Robin Bevan   DNF  

Click here for full results (ECCA web site)
Keith, Terry & Ian were the 9th ranked team with a combined time of 1:30:07


Sunday 25th April - Colchester Rovers Open 50 mile TT

SW
Pos
Name Club Time Race Position
- Mark Arnold Pedal Revolution 1:50:51 1
1 Keith Dalton   2:15:50 35
2 Terry Butcher   2:39:02 56
3 Ian Mackenzie   2:40:19 57

Click here for full results (London Cycle Sport web site)


Monday 5th April - The Easter Egg TT
Lost Property: Please collect from Canewdon on Sunday: Gloves, Essex Tri Jacket, Pink Waterbottle

Pos Name Club Time Rider No.
1 DAVID BRADNAM FLITCH CROWD 24.23 64
2 DAN STUART EETC 25.14 54
3 SIMON ALEXANDER SOUTHEND WHEELERS 25.18 25
4 JOE GIGGINS EETC 25.44 44
5 ROBIN BEVAN SOUTHEND WHEELERS 25.51 31
6 GEORGE PEARL SOUTHEND WHEELERS 26.07 29
7 BRADLEY TAYLOR EETC 27.11 46
8 CHRIS MILNE EETC 27.16 47
8 ANDREW WOOD EETC 27.16 42
10 JOHN SMITH EETC 27.30 14
11 IAN GEORGE EETC 27.36 39
12 KEITH DALTON SOUTHEND WHEELERS 27.51 30
13 MICK HENNESSEY SOUTHEND WHEELERS 28.14 26
14 RUSS ANDREWS EETC 28.23 61
15 MIKE SHEAN EETC 28.27 38
16 PETER HUMPHREYS SOUTHEND WHEELERS 28.34 27
16 CHRIS CARROTT EETC 28.34 45
18 RICHARD FULLER EETC 28.50 55
19 MARK ELMS SOUTHEND WHEELERS 28.55 28
19 IAN BARTRAM EETC 28.55 59
21 BRIAN FARROW MALDON 29.00 65
22 MATTHEW PICKET EETC 29.05 56
23 ALAN CLARK EETC 29.33 57
24 ED KNOWLER PRIVATE 29.42 17
24 PAUL TAYLOR EETC 29.42 52
26 JAN BURROWS EETC 29.59 37
27 DANNY MANN EETC 30.00 53
28 MATT GOODWIN PRIVATE 30.03 22
29 DAVID FARROW MALDON 30.20 66
30 TERRY BUTCHER SOUTHEND WHEELERS 30.29 19
31 PERRY AGASS EETC 30.37 43
32 KEITH MUGGLETON EETC 30.53 50
33 JOHN WHITE COME & TRY 30.43 40
34 ARTHUR KNOWLER SOUTHEND WHEELERS 30.58 15
35 MARTIN SUTTON SOUTHEND WHEELERS 31.01 21
36 CHRISTOPHER CAMMIDGE EETC 31.03 32
37 ANTHONY DENNIS EETC 31.24 60
38 MICHAEL O'KILL SOUTHEND WHEELERS 31.34 62
39 DENISE KEMP SOUTHEND WHEELERS 31.37 10
40 IAN DAMANT ERCC 31.48 4
41 GEMMA TUNE EETC 31.50 36
42 ZENA SHEAN EETC 31.52 13
43 DAVE WHYBROW SOUTHEND WHEELERS 31.53 16
44 ANDY DAWBARN EETC 32.04 48
45 MARK HOLDICH SOUTHEND WHEELERS 32.07 20
46 SUE FULLER EETC 33.16 35
47 IAN MACKENZIE SOUTHEND WHEELERS 33.27 24
48 STEPHEN DALBY COME & TRY 33.55 3
49 BILL MARCHANT ETTA 34.08 12
50 ROY GOODBEER SOUTHEND WHEELERS 34.10 9
51 DREW O'KILL COME & TRY 34.19 63
52 MIKE JORDAN SOUTHEND WHEELERS 34.26 51
53 JANICE BROWN EETC 34.40 34
54 ALAN KEMP EETC 35.10 33
55 JEFF BARHAM SOUTHEND WHEELERS 36.39 8
56 STEVE BULLAS SOUTHEND WHEELERS 36.54 23
57 JANE HARRIS SOUTHEND WHEELERS 39.32 1
58 HANNAH SHEAN EETC 40.10 6
59 MICHELA SAMUELS SOUTHEND WHEELERS 40.59 2
60 ELLIE JADE SMITH EETC 42.42 7


TT Results