2011 Wednesday League Time Trial Results


20th April 27th April 4th May 11th May 18th May 25th May 1st June 8th June 15th June 22nd June
29th June 6th July 13th July 20th July 27th July 3rd August 10th August 17th August 24th August  

Click here for the Wednesday League Tables

Wednesday 24th August - Club TT Championship 2-Up, Steeple. 10 miles

Pos Name Cat Club Time Race No. Remarks
1 Steve Shore &
Robin Bevan
Vet   24:14 19 & 20  
2 Denise Kemp &
Matt Kane
LV & Juv   25:16 17 & 18  
3 Marc Holdich &
Kevin Harwood
Sen & Vet   26:11 15 & 16  
4 Adrian Cartwright
& Nick Khan
Vet & Sen   28:07 10 & 11  
5 Roy Godbeer &
Dave Whybrow
Vet   28:40 7 & 8  
6 Eileen Bristow &
Jordan Kemp
Vet & Juv   32:48 5 & 6  
7 Chris Hutson &
Arthur Knowler
LV & Vet   33:12 13 & 14  
8 Hannah Kane &
Hannah Shean
Juv   34.41
31:51
3 & 4  
9 Carol Cartwright
& Julie Kane
LV   35:41
DNF
1 & 2  
             
  Peter Hardiman &
Lynda George
  Maldon 29:28 21 & 22 PTT
  Zena Shean &
Mike Shean
  EETC 27:14
27:06
23 & 24 PTT
  Simon Tippett &
Kierra Tippett
  EETC 33:25 28 & 29 PTT
             
  Simon Alexander Jun   22:59 30 PTT
  Colin Lewin   Blackhawk Cycles 23:38 25 PTT
  Martin Elms Vet   25:33 26 PTT
  Jenny Patience LV   27:24 12 Age Record
  Dan Tape Vet   28:10 9 PTT
  Mike McCarthy Vet   28:47 27 PTT

Wednesday 10th August - Club TT Championship, Steeple. 10 miles.

Pos Name Cat Club Time Race No. Remarks
1 Simon Alexander Jun   23.17 17  
2 Steve Shore Vet   25.11 12  
3 Robin Bevan Vet   25.43 16  
4 Marc Holdich Sen   25.58 13  
5 Matt Kane Juv   26.37 8  
6 Kevin Harwood Vet   27.36 14  
7 Jenny Patience LV   27.58 7  
8 Dan Tape Vet   28.22 9  
9 Dave Whybrow Vet   29.52 6  
10 Roy Godbeer Vet   31.08 3  
11 Eileen Bristow LV   32.46 1 Age record
12 Hannah Shean Juv   35.19 2  
             
  Colin Lewin   Blackhawk Bikes 23.53 11  
  Peter Hardiman   Maldon 25.02 5  
  Zena Shean   EETC 28.50 15  
  John Wilson   Maldon 28.53 10  
  Janice Brown   EETC 29.22 4  

Wednesday 10th August - Club TT Championship, Steeple. 10 miles.

Pos Name Cat Club Time Race No. Remarks
1 Simon Alexander Jun   23.06 24  
2 Steve Shore Vet   25.11 26  
3 Marc Holdich Sen   25.58 22  
4 Matt Kane Juv   26.41 16  
5 Denise Kemp LV   27.10 14  
6 Arthur Knowler Vet   27.37 21  
7 Kevin Harwood Vet   27.38 19  
8 Dan Tape Vet   28.49 17  
9 Peter Harley Sen   30.18 11  
10 Roy Godbeer Vet   30.56 6  
11 Adrian Cartwright Vet   31.40 13  
12 Jenny Harley L   31.41 7  
13 Daniel Harley Juv   33:36 5  
14 Eileen Bristow LV   33.49 9  
15 Jordan Kemp Juv   34.43 10  
16 Adam Harley Juv   34:51 1  
17 Chris Hutson LV   35.48 8  
             
  Dan Stuart   EETC 23.33 23  
  Colin Lewin   Blackhawk Bikes 23.44 25  
  Paul Gammon   EETC 26.03 20  
  Russ Andrews   EETC 26.25 18  
  Zena Shean   EETC 29.15 12  
  Jack Andrews   EETC 33.50 2  
  Hannah Shean   EETC 34.08 4  
  Connor Andrews   EETC 34.42 3  

Wednesday 3rd August - Club TT Championship, Hanningfield. 10 miles.
Cancelled due to roadworks


Wednesday 27th July - Club TT Championship, Steeple. 10 miles.

Pos Name Cat Club Time Race No. Remarks
1 Steve Shore Vet   25.04 14  
2 Marc Holdich Sen   25.38 10 PB
3 Denise Kemp LV   26.26 7 Course PB
4 Mick Hennessy Vet   27.34 8  
5 Jenny Patience LV   27.52 9  
6 Dan Tape Vet   28.22 11  
7 Adrian Cartwright Vet   29.16 6  
8 Roy Godbeer Vet   31.16 5  
9 Mike Jordan Vet   31.51 13  
10 Jordan Kemp Juv   33.28 3  
11 Eileen Bristow LV   33.30 1 Vets record
             
  Colin Lewin   Blackhawk Bikes 23.47 12 PTT
  Tom Franlyn   EETC 29.27 4 PTT
  Fraser Mack   Come & Try 24.47 2 PTT

Wednesday 20th July - Club TT Championship, Steeple. 10 miles.

Pos Name Cat Club Time Race No. Remarks
1 Steve Shore Vet   25.03 23  
2 Marc Holdich Sen   25.54 24 PB
3 Matt Kane Juv   25.56 18 PB
4 Denise Kemp LV   27.07 5  
5 Kevin Harwood Vet   27.30 15  
6 Adrian Cartwright Vet   28.28 17 PB
7 Dan Tape Vet   28.32 6  
8 Peter Harley Sen   29.56 13  
9 Mike Jordan Vet   30.45 29  
10 Jenny Harley L   31.06 9  
11 Hannah Kane Juv   32.59 3  
12 Daniel Harley Juv   33.21 4 PB
13 Jordan Kemp Juv   33.28 1 PB
14 Adam Harley Juv   35.51 2 PB
             
  Colin Lewin   Blackhawk Bikes 23.45 28  
  Dan Stuart   EETC 24.05 27  
  Andy Wood   EETC 24.36 10  
  John Golder   Chelmer 24.44 25  
  Mark Brown   EETC 25.01 19  
  Matin Cook   EETC 25.29 21  
  David Butler   EETC 27.25 26  
  Matt Pickett   EETC 27.55 22  
  Greig Avery   EETC 28.35 14  
  Janice Brown   EETC 29.25 11  
  Christine Holmes   Chelmer 29.59 16  
  Sue Fuller   EETC 30.12 12  
  Micheal Hayward   EETC 30.39 7  
  Ami Wood   EETC 32.18 8  
  Colin Lanham   EETC 33.10 20  

Wednesday 13th July - Club TT Championship, Steeple. 10 miles.

Pos Name Cat Club Time Race No. Remarks
1 Robin Bevan Vet   24.55 20  
2 Steve Shore Vet   25.03 19  
3 Matt Kane Juv   26.04 14 PB
4 Mick Hennessy Vet   26.33 15  
5 Stephen Dalby Vet   27.17 13  
6 Denise Kemp LV   27.21 12  
7 Kevin Harwood Vet   28.23 9  
8 Dan Tape Vet   28.37 6  
9 Adrian Cartwright Vet   29.09 10 PB
10 Roy Godbeer Vet   31.13 7  
11 Hannah Kane Juv   33.29 3  
12 Daniel Harley Juv   34.14 1  
13 Adam Harley Juv   38.55 2  
             
  Colin Lewin   Blackhawk Bikes 23.42 18  
  Dan Stuart   EETC 24.09 17  
  Peter Hardiman   Maldon 24.13 16  
  Zeana Shean   EETC 29.59 8  
  Paul Hearman   EETC 31.05 11  
  Lynda George   Maldon 32.13 5  
  Hannah Shean   EETC 33.38 4  

Wednesday 6th July - Club TT Championship, Hanningfield. 10 miles

Pos Name Cat Club Time Race No. Remarks
1 Steve Shore Vet   26.00 5  
2 Marc Holdich Sen   27.13 6  
3 Matt Kane Juv   28.13 3  
4 Stephen Dalby Vet   28.34 4  
5 Adrian Cartwright Vet   30.25 2  
6 Liam Ellis Juv   30.36 7  
7 Ian Mackenzie Vet   32.15 1 Trike
             
  Colin Lewin   Blackhawk Bikes 24.08    

Wednesday 29th June - Club Championships, Steeple. 10 miles.

Pos Name Cat Club Time Race No. Remarks
1 Robin Bevan Vet   24.46 20  
2 Steve Shore Vet   25.26 16  
3 Marc Holdich Sen   26.25 14 PB
4 Matt Kane Juv   26.45 13  
5 Denise Kemp LV   26.51 10 course PB
6 Kevin Harwood Vet   27.32 12  
7 Dan Tape Vet   28.53 6  
8 Roy Godbeer Vet   30.41 3  
9 Hannah Kane Juv   32.56 4 PB
10 Jordan Kemp Juv   36.02 5  
             
  Dan Stuart   EETC 23.37 19  
  Peter Hardiman   Maldon 23.54 15  
  Mark Brown   EETC 24.56 18  
  John Golder   Chelmer CC 25.27 17  
  Zena Shean   EETC 28.08 8  
  Christine Holmes   Chelmeer CC 29.57 11  
  Janice Brown   EETC 30.05 7  
  Sue Fuller   EETC 31.17 9  
  Ron Sheath   Maldon 32.11 2  
  Lynda George   Maldon 32.19 1  

Wednesday 22nd June - Club TT Championship, Steeple. 10 miles.

Pos Name Cat Club Time Race No. Remarks
1 Robin Bevan Vet   24.42 31  
2 Steve Shore Vet   24.48 30  
3 Marc Holdich Sen   26.57 28  
4 Denise Kemp LV   27.08 15  
5 Mick Hennessy Vet   27.12 12  
6 Matt Kane Juv   27.22 24  
7 Dan Tape Vet   29.43 6  
8 Peter Harley Sen S/W & EETC 30.15 27  
9 Adrian Cartwright Vet   30.17 1  
10 Jenny Harley L S/W & EETC 34.10 7  
11 Hannah Kane Juv   35.19 4  
12 Daniel Harley Juv S/W & EETC 35.48 2  
13 Jordan Kemp Juv   36.18 5  
             
  Mark Brown   EETC 25.13 26  
  Ian George   EETC 25.31 18  
  Marc Miller   EETC 25.31 22  
  Paul Gammon   EETC 26.08 21  
  Simon Rawlings   EETC 27.29 10  
  Chris Carrott   EETC 27.37 23  
  Gary Inglis   EETC 27.44 17  
  Zena Snean   EETC 28.46 19  
  Janice Brown   EETC 30.31 13  
  Michael Hayward   EETC 31.39 25  
  Deborah Clark   EETC 32.53 8  
  Hannah Shean   EETC 35.10 14  
  Megan Clark   EETC 41.02 9  
             
  Colin Lewin   Blackhawk Bikes 23.36 29  
  Grant Noaks   Come & Try 25.58 16  
  Andy Fellows   Come & Try 30.23 11  

Wednesday 15th June - Club TT Championship, Steeple. 10 miles.

Pos Name Cat Club Time Race No. Remarks
1 Robin Bevan Vet   25.05 18  
2 Matt Kane Juv   26.42 9  
3 Mick Hennessy Vet   27.12 8  
4 Denise Kemp LV   27.18 12  
5 Adrian Cartwright Vet   29.46 10  
6 James Kane Vet   30.12 13  
7 Roy Godbeer Vet   31.26 4  
8 Hannah Kane Juv   33.28 5  
9 Jordan Kemp Juv   36.28 3  
             
  Colin Lewin   Blackhawk Bikes 23.47 17  
  Peter Hardiman   Maldon 24.39 16  
  Martin Cook   EETC 25.31 7  
  John Wilson   Maldon 27.45 11  
  Zena Shean   EETC 29.38 15  
  Lynda George   Maldon 33.20 6  
  Hannah Shean   EETC 36.30 14  
  Paul Olson   Shaftsbury CC 30.33 1 2-UP
  Charlotte Olson   Shaftsbury CC 30.33 2 2-UP

Wednesday 8th June - Roy Godbeer Non-aero. Steeple. 10 miles

Pos Name Cat Club Time Race No. Remarks
1 Robin Bevan Vet   26.11 17  
2 Mark Elms Sen   27.01 13  
3 Ben Willy Sen   27.07 10  
4 Steve Shore Vet   27.17 12  
5 Mick Hennessy Vet   27.20 6  
6 Kevin Harwood Vet   29.03 5  
7 Denise Kemp LV   29.25 4  
7 Matt Kane Juv   29.25 8  
9 Ian Mackenzie Vet   29.37 2  
10 Adrian Cartwright Vet   30.22 1  
11 James Kane Vet   30.26 11  
12 Mike Jordan Vet   31.00 9  
             
             
  Dan Snow   Glendene CC 22.43 15 PTT
  Colin Lewin   Blackhawk Bikes 24.07 16 PTT
  Peter Hardiman   Maldon 24.42 14 PTT
  Bob Graves   G S Avanti 27.43 3 PTT
  Lynda George   Maldon 34.53 7 PTT

Wednesday 1st June - Club TT Championship, Hanningfield. 10 miles.
Cancelled due to roadworks


Wednesday 25th May - Club TT Championship, Steeple. 10 miles

Pos Name Cat Club Time Race No. Remarks
  Steve Shore Vet   24.46 14  
  Matt Kane Juv   26.39 7 PB
  Mick Hennessy Vet   26.49 8  
  Stephen Dalby Vet   27.14 15  
  Marc Holdich Sen   27.15 12  
  Kevin Harwood Vet   27.49 5  
  Dan Tape Vet   29.08 9  
  Roy Godbeer Vet   31.08 4  
  Jordan Kemp Juv   34.08 1 PB
  Chris Hutson LV   36.33 2  
             
             
  Colin Lewin   Blackhawk Bikes 23.29   PTT
  John Golder   Chelmeer CC 25.05   PTT
  John Stone   Come & Try 27.36   PTT
  Christine Holmes   Chelmer CC 30.22   PTT

Wednesday 18th May - Club TT Championship, Steeple. 10 miles

Pos Name Cat Club Time Race No. Remarks
1 Steve Shore Vet   25.12 19  
2 Robin Bevan Vet   25.19 22  
3 Stephen Dalby Vet   26.42 17  
4 Denise Kemp LV   27.31 15  
5 Mick Hennessy Vet   28.11 11  
6 Jenny Patience LV   28.14 8  
7 Dan Tape Vet   29.58 10  
8 James Kane Vet   30.03 13  
9 Carroline McGuire     30.07 26  
10 Mike Jordan Vet   30.46 25  
11 Roy Godbeer Vet   31.25 6  
12 Hannah Kane Juv   33.52 4  
13 Chris Hutson LV   37.43 3  
14 Jordan Kemp Juv   37.46 2  
  Matt Kane Juv   DNF 16 Puncture
  Marc Holdich Sen   DNF 23  
             
  Joe Giggins   EETC 23.52 14  
  Colin Lewin   Blackhawk Bikes 24.07 21  
  N Bearwish   EETC 25.22 12  
  Mark Brown   EETC 25.38 18  
  Alan Clark   EETC 27.10 24  
  G Inglis   EETC 28.48 9  
  Matt Pickett   EETC 29.12 20  
  Mick Hayward   EETC 32.03 5  
  Abby Brown   EETC 34.42 7  
  Will Marchant   Flitch  36.41 1  

Wednesday 11th May - Club TT Championship, Steeple. 10 miles

Pos Name Cat Club Time Race No. Remarks
1 Robin Bevan Vet   24.53 16  
2 Steve Shore Vet   25.31 11  
3 Mick Hennessy Vet   26.42 8  
4 Denise Kemp LV   27.02 15  
5 Mark Elms Sen   27.18 14  
6 Marc Holdich Sen   27.39 13  
7 Kevin Harwood Vet   28.18 6  
8 Jenny Patience LV   28.19 7  
9 Adrian Cartwright Vet   29.15 12  
10 Danny Tape Vet   29.35 9  
11 Mike Jordan Vet   29.38 4  
12 James Kane Vet   29.43 10  
13 Roy Godbeer Vet   30.41 3  
14 Hannah Kane Juv   34.09 2  
             
  Colin Lewin   Blackhawk Bikes 24.04 17  
  Peter Hardiman   Maldon 24.41 5  
  Vic Haines   In Gear 25.55 18  
  Lynda George   Maldon 32.26 1  

Wednesday 4th May - Club TT Championship, Hanningfield. 10 miles

Pos Name Cat Club Time Race No. Remarks
1 Robin Bevan Vet   26.01    
2 Steve Shore Vet   26.28    
3 Marc Holdich Sen   28.04    
4 Denise Kemp LV   28.30    
5 Arthur Knowler Vet   29.39    
6 Adrian Cartwright Vet   31.04    
7 Mike Jordan Vet   31.15    
8 James Kane Vet   31.30    
9 Chris Hutson LV   38.44    
             
  Colin Lewin   Blackhawk Bikes 24.45    
  Martin Cook   EETC 26.36    
  Morgan Reddich   C&T 30.34    
  Ian Jordan   C&T 34.32    

Wednesday 27th April - Club TT Championship, Steeple. 10 miles

Pos Name Cat Club Time Race No. Remarks
1 Simon Alexander Jun   23.41 20  
2 Steve Shore Vet   25.55 12  
3 Matt Kane Juv   26.52 10 PB
4 Mick Hennessy Vet   27.26 7  
5 Denise Kemp LV   27.52 11  
6 Marc Holdich Sen   28.23 14  
7 James Kane Vet   30.07 8 PB
8 Mike Jordan Vet   30.15 17  
9 Roy Godbeer Vet   30.55 5 Vets Rec 81
10 Hannah Kane Juv   33.27 3  
11 Jordan Kemp Juv   35.33 1  
12 Chris Hutson LV   36.58 2  
             
  Dan Snow   C & T 23.14 13  
  Colin Lewin   Blacwater Bikes 24.05 15  
  Peter Hardiman   Maldon 24.50 9  
  Matthew Rees   Met Police 24.59 16  
  Alan Clark   EETC 27.04 21  
  Lynda George   Maldon 32.50 4  
  Honor Wood   Maldon 29,54 6  
             
  Vic Haines &
Jason White
  JD Cycles DNF
Puncture
19 Tandem

Wednesday 20th April - Southend Wheelers 10 mile Open 2-Up, Steeple

SW Pos Name Cat Club Time
1 Mark Elms &
Ben Willy
    26:09
2 Adrian Cartwright &
Peter Swanwick
    29:16
3 Roy Godbeer &
Mike Street
    30:31
4 James Kane &
Hannah Kane
    33:02
5 Ann Streeter &
Carol Cartwright
    36:40
         
  Steve Shore     25:10
  Mick Hennessy     27:10
  Matt Kane     27:15
  Kevin Harwood     28:17
         
  Dan Stuart   EETC 24:03
  Alan Clark   EETC 27:19

Only those riding two-up are eligible for Wednesday League points.


 

 

 


TT Results