2012 Season Roll of Honour

Time Trial Trophies Road Race Trophies Other Trophies
     
Wednesday TT League
Scratch Competition
Sunday TT League
Scratch Competition (Phoenix Cup)
James Gander Steve Shore
Robin Bevan Denise Kemp
Steve Shore Terry Butcher
Veterans Veterans
Steve Shore Steve Shore
Denise Kemp Denise Kemp
Robin Bevan Terry Butcher
Handicap Handicap (Goss Bros Cup)
James Gander Terry Butcher
Bruce Gander Arthur Knowler
Jason Richer Denise Kemp
Ladies Ladies
Denise Kemp Denise Kemp
Jenny Patience Hannah Kane
Carol Cartwright Jan Harvey
Juniors Juniors
James Gander James Gander
Matt Kane Matt Kane
Hannah Kane Hannah Kane
Juveniles Juveniles
James Gander James Gander
Hannah Kane Hannah Kane
Jordan Kemp Jordan Kemp / Hannah Shean
Other Time Trial Prizes  
Club All-rounder
Most points across all events
Denise Kemp
Senior Club TT Champion
Average speed for club 10, 25 & 50
Steve Shore
Bert Spencer Trophy
Veterans' Age Standard
Steve Shore
Mignot Trophy
Average speed for 25,50 & 100. Over 30s
Steve Shore
Ladies Club TT Champion
Average speed for club 10, 25 & 30
Denise Kemp
Club Handicap Champion
Average Handicap speed for 10, 25 & 50
Terry Butcher
Bleriot Trophy - Vets Handicap Champion
Average Handicap speed for 10, 25, 30 & 50
Denise Kemp
Junior Club TT Champion
Average speed for club 10, 25 & 30
James Gander
Juvenile Club TT Champion
Average speed for two club 10
James Gander
10 Miles Cup
10 mile TT Championship
Simon Alexander
Hinds 25 Cup
25mile TT Championship
James Gander
Founders Cup
50 mile TT Championship
Steve Shore
100 Mile Cup
100 mile TT Championship
Steve Shore
12 Hour Cup
12 Hour TT Championship
Ian Mackenzie
Fremnels Cup
Fastest Roy Godbeer non-aero TT
Simon Alexander
Cecil Shield - Ladies 10 Miles Shield
Fastest Lady in any TT
Denise Kemp
Annette Cup - Ladies 25 Miles Cup Denise Kemp
Junior 10 Miles Cup James Gander
Arthur Holmes Cup - Junior 25 Miles Cup James Gander
Ian Wiekstra Cup
Fastest 25 mile TT
Steve Shore
Haden Cup
(Fastest Age-Standard Vet in 10 miles)
Steve Shore
Easter Egg TT Simon Alexander
Club Hill Climb Mark Elms
Christmas Pudding 10 mile TT James Gander
Fat Tyre Trophy
Fastest 10 mile TT on a mountain bike
Matt Kane
Fat Tyrette
Fastest 10 mile TT on a mountain bike for a lady
Andrea Bann
Fat Vet Tyre
Fastest 10 mile TT on a mountain bike for a Veteran
Martin Harris
Road Racing Trophies  
Senior Club Road Race Champion Simon Alexander
Junior Club Road Race Champion James Gander
Veterans Club Road Race Champion Robin Bevan
Ladies Club Road Race Champion Denise Kemp
Senior Road Race Cup, Open Events  
Ian Henly Cup
Best placing in area Champions/ERRL
 
Veterans Road Race Points Trophy Roy Godbeer
Novice Club Road Race Champion Gareth Crompton
Sprint Elimination Champion Simon Alexander
Veterans Sprint Elimination Champion Gareth Crompton
Ladies Sprint Elimination Champion Denise Kemp
Cyclo-cross Trophies  
Senior Cyclocross Cup Matt Kane
Junior Cyclo Cross Cup Ferghal Swanwick
Brian Stroud Cup
First female in open cyclocross
Hannah Kane
Other Trophies  
Jack Ivory Cup - Best Performance in Open Events Simon Alexander
Windsor Cup - Most Improved Rider James Gander
Parsons Rose Bowl Terry Butcher
Bob Hayworth Individual Cup (interclub TT) Chelmer CC
Bob Hayworth Team Cup (interclub TT) Chelmer CC
Norman Wells 50 Mile TT -
Andrews Trophy
Andrews Road Race
-
Lesley Loadmore Cup
Southend Wheelers Senior Criterium
-
Aspirants Trophy
Southend Wheelers Under 23 Criterium
-

                                     


TT Results