2015 Season Roll of Honour

Time Trial Trophies Road Race Trophies Track Racing Trophies
Cyclo-cross Trophies Other Trophies  
Wednesday TT League
Scratch Competition
Sunday TT League
Scratch Competition (Phoenix Cup)
James Jenkins James Jenkins
Dave Pennington Matt Welbourn
Jamie Maidment Phil Warner
Veterans Veterans
Mike Hennessy Denise Kemp
Peter Stiff Phil Warner
Denise Kemp Dan Jenkins
Handicap Handicap (Goss Bros Cup)
Chris Pennington Phil Warner
Peter Stiff James Jenkins
Phil Warner Dan Jenkins
Ladies Ladies
Denise Kemp Denise Kemp
Hannah Shean Jordan Kemp
Hayley Hawes Hannah Shean & Elizabeth Simson
Juniors Juniors
James Jenkins James Jenkins
Hannah Shean Jordan Kemp
Jordan Kemp Hannah Shean
Juveniles Juveniles
Jack Evans Jack Evans
Adam Harley Katie-Ann Elliston
Alex Sinclair Harrison Smith
Other Time Trial Prizes
Club All-rounder
Most points across all events
Matt Welbourn
Senior Club TT Champion
Average speed for club 10, 25 & 50
Andy Armiger
Bert Spencer Trophy
Veterans' Age Standard
 
Mignot Trophy
Average speed for 25,50 & 100. Over 30s
Matt Welbourn
Ladies Club TT Champion
Average speed for club 10, 25 & 30
Denise Kemp
Club Handicap Champion
Average Handicap speed for 10, 25 & 50
David Pennington
Bleriot Trophy - Vets Handicap Champion
Average Handicap speed for 10, 25, & 50
Peter Stiff
Junior Club TT Champion
Average speed for club 10 & 25
James Jenkins
Junior Club TT Champion Girls
Average speed for club 10 & 25
Hannah Shean
Juvenile Club TT Champion
Average speed for two club 10
Harrison Smith
Juvenile Club TT Champion Girls
Average speed for two club 10
Katie-Ann Elliston
10 Miles Cup
10 mile TT Championship
James Jenkins
Hinds 25 Cup
25mile TT Championship
Paul Hart
Founders Cup
50 mile TT Championship
Matt Welbourn
100 Mile Cup
100 mile TT Championship
Matt Welbourn
12 Hour Cup
12 Hour TT Championship
Matt Welbourn
Fremnels Cup
Fastest Roy Godbeer non-aero TT
James Jenkins
Cecil Shield - Ladies 10 Miles Shield
Fastest Lady in any TT
Denise Kemp
Annette Cup - Ladies 25 Miles Cup Elizabeth Simpson
Junior 10 Miles Cup James Jenkins
Juvenile 10 Miles Cup Jack Evans
Arthur Holmes Cup - Junior 25 Miles Cup James Jenkins
Ian Wiekstra Cup
Fastest 25 mile TT
Paul Hart
Haden Cup
(Fastest Age-Standard Vet in 10 miles)
Mike Hennessy
Easter Egg TT Paul Hart
Hilly TT Matt Welbourn
Club Hill Climb James Jenkins
Christmas Pudding 10 mile TT James Jenkins
Fat Tyre Trophy
Fastest 10 mile TT on a mountain bike
Russel Whitford
Road Racing Trophies
Senior Club Road Race Champion James Jenkins
Junior Club Road Race Champion James Jenkins
Veterans Club Road Race Champion Barry Simpson
Ladies Club Road Race Champion Hayley Williams
Senior Road Race Cup, Open Events  
Ian Henly Cup
Best placing in area Champions/ERRL
 
Veterans Road Race Points Trophy  
Novice Club Road Race Champion Dave Pennington
Sprint Elimination Champion Adam Jones
Track Racing Trophies
Senior Track Champion  
Veteran Track Champion  
Ladies Track Champion  
Girls Track Champion  
Boys Track Champion  
200m Flying Lap      
500m Time Trial      
2 Lap Sprint      
10 Lap Points Race      
Elimination Race      
Cyclo-cross Trophies
Senior Cyclocross Cup  
Junior Cyclo Cross Cup  
Brian Stroud Cup
First female in open cyclocross
 
Other Trophies
Jack Ivory Cup - Best Performance in Open Events Matt Welbourn
Windsor Cup - Most Improved Rider Dave Pennington
Parsons Rose Bowl Denise Kemp
Most Memorable Moment Hayley Williams
Bob Hayworth Individual Cup (interclub TT) Anthony Stapleton Chelmer
Bob Hayworth Team Cup (interclub TT) Chelmer CC
Norman Wells 50 Mile TT Richard Price, London Phoenix
Andrews Trophy
Andrews Road Race
Jake Hales, Spirirt Bikes RT
Lesley Loadmore Cup
Southend Wheelers Senior Criterium
Simon Alexander
Aspirants Trophy
Southend Wheelers Under 23 Criterium
Simon Alexander

                                     


TT Results