2015 Wednesday League Time Trial Results


15 Apr 22 Apr 29 Apr 6 May 13 May 20 May 27 May 3 June 10 June 17 June
24 June 1 Jul 8 Jul 15 Jul 22 Jul 29 Jul 5 Aug 12 Aug 19 Aug 26 Aug

Click here for the Wednesday Tables
Click here for VTT Age Standards, Click here for CTT Handicap Tables (pdf)


Wednesday 26th August - 2-Up, 10 Miles, Steeple

Pos. Names Club Category No. Time Time  
1 James Jenkins S/W Jun   21.55 PTT  
  Simon Alexander Richardson Trek          
               
2 David Pennington S/W Sen   23.17    
  Matt Welbourn S/W Sen        
               
3 Chris Pennington S/W Sen   23.44    
  Jaimie Maidment S/W Sen        
               
4 Peter Stiff S/W Vet   23.52    
  Phil Warner S/W Vet        
               
5 Richard Meacham C&T     25.38 PTT  
  Kevin Knight C&T          
               
6 Hannah Shean S/W Jun L   25.55    
  Dan Jenkins S/W Vet        
               
7 Robert Staines S/W Juv   26.20 PTT  
  George Crocombe C&T Juv        
               
8 John Gretton S/W Vet   26.38    
  Alex Childs S/W Vet        
               
9 Phil Chapman S/W Vet   28.01    
  Kevin Harwood S/W Vet        
               
10 Jordan Kemp S/W LV   28.06    
  Denise Kemp S/W Jun L        
               
11 Martyn Franklyn S/W Vet   29.15    
  Jack Evans S/W Juv        
               
12 Mark Williams S/W Vet   29.54 PTT  
  Ben Pickett EETC          
               
  Jenny Harley S/W LV   28.50    
  Zena Shean S/W LV   DNF Puncture  
               
  Adam Harley S/W Jun   28.54    
  Daniel Harley S/W Jun   DNF Puncture  
               
( Jo York Maldon     25.17 Tandem  
( Chris York Maldon          

Wednesday 19th August - 10 Miles, Steeple

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 James Jenkins S/W Jun 22:45   03:45 19:00        12   00:00 00:00        -    Fastest Wheeler
2 Phil Warner S/W Vet 24:17   06:07 18:10          5   26:23 + 0:02:06          4  Fastest Veteran
3 Barry Simpson S/W Vet 24:35   07:05 17:30          1   27:20 + 0:02:45          2  First on Handicap
3 Jamie Maidment S/W Sen 24:41   05:54 18:47        11   00:00 00:00        -    
5 David Pennington S/W Sen 24:46   04:40 20:06        21   00:00 00:00        -    
6 Peter Stiff S/W Vet 25:05   06:01 19:04        15   26:45 + 0:01:40          5  
7 Dan Jenkins S/W Vet 25:12   06:09 19:03        14   26:36 + 0:01:24          7  
8 Steve Shore S/W Vet 25:25   05:11 20:14        23   28:42 + 0:03:17          1  First on Age Standard
9 Russel Whitford S/W Vet 25:35   06:28 19:07        16   26:09 + 0:00:34        11  
10 Robin Bevan S/W Vet 25:36   06:34 19:02        13   26:41 + 0:01:05          8  
11 Bruce Gander S/W Vet 25:46   05:40 20:06        21   26:50 + 0:01:04        10  
12 Kevin Harwood S/W Vet 26:27   06:52 19:35        18   27:32 + 0:01:05          8  
13 Brendan Roberts S/W Vet 26:50   08:30 18:20          8   26:36 - 0:00:14        14  
14 Denise Kemp S/W LV 27:03   06:35 20:28        24   28:43 + 0:01:40          5  Fastest Lady
15 Alex Childs S/W Vet 27:07   09:26 17:41          2   26:41 - 0:00:26        15  
16 Mike Hennessy S/W Vet 27:10   06:14 20:56        25   29:53 + 0:02:43          3  
17 Hannah Shean S/W Jun L 27:14   08:55 18:19          7   00:00 00:00        -    Fastest Lady Junior
18 John Gretton S/W Vet 27:43   09:27 18:16          6   27:38 - 0:00:05        12  
19 Peter Chapman S/W Vet 27:50   10:07 17:43          3   00:00 00:00        -    Novice
20 Adrian Cartwright S/W Vet 27:50   09:22 18:28          9   27:38 - 0:00:12        13  
21 Martyn Franklyn S/W Vet 28:13   10:12 18:01          4   27:38 - 0:00:35        16  
22 Adam Harley S/W Jun 28:47   09:03 19:44        19   00:00 00:00        -    
23 Jack Evans S/W Juv 29:37   11:03 18:34        10   00:00 00:00        -    Fastest Juvenile
24 Jordan Kemp S/W Jun L 30:18   11:07 19:11        17   00:00 00:00        -    
25 Mark Williams S/W Vet 30:48   11:00 19:48        20   00:00 00:00        -    
                           
  Glen Moylan C&T   22:44                  Fastest Rider 
  Colin Lewin Schils-Interbike    23:35                  
  Jesse Trailer Flitch Bikes    24:57                  
  Nick Morley C&T    25:00                  
  Paul Vale Maldon    25:46                  
  Steven Johnson C&T    26:52                  
  Jacalyn Eyres Team Viper    27:06                  
  Matt Berry Maldon    28:01                  
  Helen Morley C&T    30:14                  
  Caroline Higgs C&T    34:27                  
                           
( Chris York Maldon    24:42                  
( Jo York Maldon    Tandem                  

Wednesday 12th August - 10 Miles, Steeple

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 James Jenkins S/W Jun 22:53   03:45 19:08        14   00:00 00:00        -    Fastest Rider
2 Andy Armiger S/W Vet 23:12   05:22 17:50          1   26:04 + 0:02:52          1  Fastest Veteran & First on Age Std & First on Handicap
3 David Pennington S/W Sen 24:20   04:40 19:40        19   00:00 00:00        -    
3 Peter Stiff S/W Vet 24:20   06:01 18:19          5   26:45 + 0:02:25          2  
5 Chris Pennington S/W Sen 24:47   06:42 18:05          3   00:00 00:00        -    
6 Jamie Maidment S/W Sen 25:08   05:54 19:14        15   00:00 00:00        -    
7 Harrison Smith S/W EETC Juv 25:36   07:14 18:22          6   00:00 00:00        -    Fastest Juvenile
8 Bruce Gander S/W Vet 25:53   05:40 20:13        21   26:50 + 0:00:57          4  
9 Dan Jenkins S/W Vet 25:57   06:09 19:48        20   26:36 + 0:00:39          5  
10 Kevin Harwood S/W Vet 27:15   06:52 20:23        22   27:32 + 0:00:17          7  
11 Robert Staines S/W Juv 27:22   09:05 18:17          4   00:00 00:00        -    
12 Hannah Shean S/W Jun L 27:29   08:55 18:34        10   00:00 00:00        -   Fastest Lady
13 Russel Whitford S/W Vet 27:38   06:28 21:10        23   26:09 - 0:01:29        12 MTB
14 Mike Hennessy S/W Vet 27:44   06:14 21:30        24   29:53 + 0:02:09          3  
15 Adrian Cartwright S/W Vet 27:52   09:22 18:30          8   27:38 - 0:00:14          8  
16 Alex Childs S/W Vet 27:57   09:26 18:31          9   26:41 - 0:01:16        11  
17 John Gretton S/W Vet 28:13   09:27 18:46        11   27:38 - 0:00:35          9  
18 Zena Shean S/W LV 28:21   08:51 19:30        17   28:53 + 0:00:32          6  
19 Hayley Hawes S/W Lady 28:38   10:11 18:27          7   00:00 00:00        -    
20 Phil Chapman S/W Vet 28:52   07:07 21:45        25   28:06 - 0:00:46        10  
21 Tom Muers S/W EETC Juv 29:31   11:41 17:50          1   00:00 00:00        -   PB
22 Mark Williams S/W Vet 30:01   11:00 19:01        13   00:00 00:00        -    
23 Jordan Kemp S/W Jun L 30:33   11:07 19:26        16   00:00 00:00        -    
24 Jack Evans S/W Juv 30:34   11:03 19:31        18   00:00 00:00        -    
25 Hannah Kane S/W Jun L 33:13   11:24 21:49        26   00:00 00:00        -    
26 Alex Haiser S/W EETC Juv 34:44   15:48 18:56        12   00:00 00:00        -    
                           
  Glen Moylan C&T   23.2                  
  Stuart Clapp C&T   23.36                  
  Marc Miller EETC   25.25                  
  Martin Cook EETC   25.38                  
  Nick Morley C&T   25.58                  
  Patrick Hannah EETC   26.33                  
  Ben Pickett EETC   26.39                  
  Keith Bell EETC   27.39                  
  Chris Milne EETC   27.54                  
  Jacalyn Eyers Team Viper   28.12                  
  Janice Brown EETC   28.5                  
  David Cox EETC   29.28                  
  Simone Collins EETC   30.19                  
  Leon Ormes EETC   30.37                  
  Helen Morley C&T   31.11                  
  Jenny Page EETC   31.45                  
  David Rayment C&T   31.57                  
  Maxine Haiser EETC   32.21                  
  Victoria Baldwin EETC   35.22                  
                           
( Chris York Maldon   25:09                  
( Joanne York                        

Wednesday 5th August - 10 Miles, Steeple

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 Peter Stiff SW Vet 24:00   06:01 17:59          3   26:45 + 0:02:45    1 Fastest Wheeler, first on Vet Age Standard
2 Chris Pennington SW Sen 24:13   06:42 17:31          1   00:00 00:00        -    First on Hanidcap
3 Jamie Maidment SW Sen 24:22   05:54 18:28          6   00:00 00:00        -    
4 Robert Staines SW Juv 26:43   09:05 17:38          2   00:00 00:00        -    PB - First Juvenile
5 Mike Hennessy SW Vet 27:23   06:14 21:09        10   29:53 + 0:02:30     2  
6 Alex Childs SW Vet 27:32   09:26 18:06          4   26:41 - 0:00:51      5  
7 Phil Chapman SW Vet 28:22   07:07 21:15        11   28:06 - 0:00:16     3  
8 Hannah Shean SW L Jun 28:29   08:55 19:34          9   00:00 00:00        -   Fastest Lady 
9 Adrian Cartwright SW Vet 28:29   09:22 19:07       7   27:38 - 0:00:51 4  
10 Hayley Hawes SW Lady 28:36   10:11 18:25 5          
11 Jack Evans SW Juv 30:11   11:03 19:08          7   00:00 00:00        -    
                           
  Mike Morley C&T   25:57                  
  George Crocombe C&T   26:27                  
  James Walsh EETC   26:52                  
  Dave Rayment C&T   DNF                  

Wednesday 29th July - 10 Miles, Steeple

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 Peter Stiff S/W Vet 24:08   06:01 18:07          1   26:45 + 0:02:37          1  Fastest Wheelers, fastest Veteran
First an Age Std & equal first on Handicap
2 Jamie Maidment S/W Sen 24:15   05:54 18:21          8   00:00 00:00        -    
3 Chris Pennington S/W Sen 24:52   06:42 18:10          4   00:00 00:00        -    
4 David Pennington S/W Sen 25:12   04:40 20:32        16   00:00 00:00        -    
5 Russel Whitford S/W Vet 25:30   06:28 19:02        10   26:09 + 0:00:39          6  
6 Bruce Gander S/W Vet 26:21   05:40 20:41        17   26:50 + 0:00:29          7  
7 Kevin Harwood S/W Vet 26:24   06:52 19:32        13   27:32 + 0:01:08          4  
9 Andy Armiger S/W Vet 26:42   05:22 21:20        20   26:04 - 0:00:38          8  
10 Denise Kemp S/W LV 26:57   06:35 20:22        15   28:43 + 0:01:46          3 Fastest Lady
11 Mike Hennessy S/W Vet 27:20   06:14 21:06        19   29:53 + 0:02:33          2  
12 Les Bantock S/W Vet 27:34   09:24 18:10          4   28:32 + 0:00:58          5  
13 Katie-Ann Elliston S/W Juv G 28:17   10:10 18:07          1   00:00 00:00        -   First Juvenile and equal first on Handicap
14 Hayley Hawes S/W Lady 28:25   10:11 18:14          6   00:00 00:00        -    
15 Adrian Cartwright S/W Vet 28:28   09:22 19:06        11   27:38 - 0:00:50          9  
16 Jack Evans S/W Juv 29:23   11:03 18:20          7   00:00 00:00        -    
17 Jordan Kemp S/W Jun L 30:19   11:07 19:12        12   00:00 00:00        -    
18 Hannah Kane S/W Jun L 32:12   11:24 20:48        18   00:00 00:00        -    
19 Lesley Pearce S/W LV 32:37   12:45 19:52        14   28:34 - 0:04:03        10  
20 Alex Haiser S/W EETC  Juv 33:55   15:48 18:07          1   00:00 00:00        -   Novice - equal first on Handicap
21 Rachel Phelps S/W EETC  Jun L 36:34   18:13 18:21          8   00:00 00:00        -    
            00:00       00:00 00:00        -    
                           
  Lloyd Chapman Richardson Trek    20:52                 Fastest Rider 
  Colin Lewin Schils Inter-bike    23:07                  
  Glen Morlan C&T    23:18                  
  Stuart Clapp C&T    23:33                  
  Nick Morley EETC    26:28                  
  George Crombie Hadley MTB    27:04                  
  Jo Phelps EETC    30:45                  
  Leom Ormes EETC    30:46                  
  Helen Morley C&T    31:43                  
  Maxine Haiser EETC    33:21                  
  Tally Hall EETC    33:53                  

Wednesday 22nd July - 10 Miles, Steeple

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 James Jenkins S/W Jun 22:30   03:45 18:45        10   00:00 00:00        -   Fastest Wheeler
2 David Pennington S/W Sen 23:54   04:40 19:14        14   00:00 00:00        -    
3 Jamie Maidment S/W Sen 24:41   05:54 18:47        11   00:00 00:00        -    
4 Peter Stiff S/W Vet 24:43   06:01 18:42          9   26:45 + 0:02:02          3  Fastest Veteran
5 Chris Pennington S/W Sen 25:30   06:42 18:48        13   00:00 00:00        -    
6 Bruce Gander S/W Vet 26:16   05:40 20:36        17   26:50 + 0:00:34          5  
7 Denise Kemp S/W LV 26:29   06:35 19:54        15   28:43 + 0:02:14          2 Fastest Lady
8 John Gretton S/W Vet 27:13   09:27 17:46          1   27:38 + 0:00:25          6  First on Handicap
9 Mike Hennessy S/W Vet 27:28   06:14 21:14        19   29:53 + 0:02:25          1 First on Vet Age Standard
10 Les Bantock S/W Vet 27:48   09:36 18:12          4   28:32 + 0:00:44          4  
11 Alex Childs S/W