2016 Season Roll of Honour

Time Trial Trophies Road Race Trophies Track Racing Trophies
Cyclo-cross Trophies Other Trophies  
Wednesday TT League
Scratch Competition
Sunday TT League
Scratch Competition (Phoenix Cup)
James Jenkins Chris Smith III
David Pennington Jamie Maidment
Jamie Maidment Peter Stiff
Veterans Veterans
Simon Smith Peter Stiff
Denise Kemp Terry Butcher
Terry Butcher Barry Simpson
Handicap Handicap (Goss Bros Cup)
Andy Merchant Chris Smith III
Simon Smith Jamie Maidment
Jamie Maidment Peter Stiff
Ladies Ladies
Denise Kemp Lesley Pearce
Jordan Kemp Jordan Kemp
Hannah Kane Denise Kemp
Juniors Juniors
James Jenkins Jordan Kemp
Jordan Kemp Katie-Ann Elliston
Katie-Ann Elliston James Jenkins
Juveniles Juveniles
Katie-Ann Elliston Katie-Ann Elliston
Trish Phelps Grace Goodall (EETC)
George Aplewhite Jack Evans
Other Time Trial Prizes
Club All-rounder
Most points across all events
Jamie Maidment
Senior Club TT Champion
Average speed for club 10, 25 & 50
Paul Hart
Bert Spencer Trophy
Veterans' Age Standard
Steve Shore
Mignot Trophy
Average speed for 25,50 & 100. Over 30s
Ian Mackenzie
Ladies Club TT Champion
Average speed for club 10, 25 & 50
n/a
Club Handicap Champion
Average Handicap speed for 10, 25 & 50
Paul Hart
Bleriot Trophy - Vets Handicap Champion
Average Handicap speed for 10, 25, & 50
Peter Stiff
Junior Club TT Champion
Average speed for club 10 & 25
James Jenkins
Junior Club TT Champion Girls
Average speed for club 10 & 25
n/a
Juvenile Club TT Champion
Average speed for two club 10
Katie-Ann Elliston
Juvenile Club TT Champion Girls
Average speed for two club 10
Katie-Ann Ellsiton
10 Miles Cup
10 mile TT Championship
David Pennington
Hinds 25 Cup
25mile TT Championship
James Jenkins
Founders Cup
50 mile TT Championship
David Pennington
100 Mile Cup
100 mile TT Championship
n/a
12 Hour Cup
12 Hour TT Championship
Ian Mackenzie
Fremnels Cup
Fastest Roy Godbeer non-aero TT
James Jenkins
Cecil Shield - Ladies 10 Miles Shield
Fastest Lady in any TT
Jan Harvey
Annette Cup - Ladies 25 Miles Cup Denise Kemp
Junior 10 Miles Cup Jordan Kemp
Juvenile 10 Miles Cup Katie-Ann Elliston
Arthur Holmes Cup - Junior 25 Miles Cup James Jenkins
Ian Wiekstra Cup
Fastest 25 mile TT
Paul Hart
Haden Cup
(Fastest Age-Standard Vet in 10 miles)
Steve Shore
Easter Egg TT Chris Smith III
Hilly TT Jamie Maidment
Club Hill Climb Ben Willy
Christmas Pudding 10 mile TT James Jenkins
Fat Tyre Trophy
Fastest 10 mile TT on a mountain bike
Peter Stiff
Road Racing Trophies
Senior Club Road Race Champion David Pennington
Junior Club Road Race Champion Jack Evans
Veterans Club Road Race Champion Peter Stiff
Ladies Club Road Race Champion Hannah Shean
Senior Road Race Cup, Open Events James Jenkins
Ian Henly Cup
Best placing in area Champions/ERRL
Paul Hart
Veterans Road Race Points Trophy Dave Whybrow
Novice Club Road Race Champion Chris Smith III
Sprint Elimination Champion Chris Pennington
Track Racing Trophies
Senior Track Champion Bob Barber
Veteran Track Champion Bob Barber
Ladies Track Champion Katie-Ann Elliston
Girls Track Champion Katie-Ann Elliston
Boys Track Champion  
200m Flying Lap   Barry Simpson  
Sprint   Bob Barber  
Perfect Lap   Bob Barber  
Scratch Race   Bob Barber  
Elimination Race   Barry Simpson  
Cyclo-cross Trophies
Senior Cyclocross Cup Peter Stiff
Junior Cyclo Cross Cup James Jenkins
Brian Stroud Cup
First female in open cyclocross
Hannah Kane
Other Trophies
Jack Ivory Cup - Best Performance in Open Events Paul Hart
Windsor Cup - Most Improved Rider David Pennington
Most Improved Rider - Club Award, 2nd position* Carol Cartwright
Mountain Climbing - Honoury Mention* Martin Harris
Parsons Rose Bowl Jamie Maidment
Most Memorable Moment Chris Smith III (Herne Hill)
Bob Hayworth Individual Cup (interclub TT) n/a
Bob Hayworth Team Cup (interclub TT) n/a
Norman Wells 50 Mile TT Colin Ward (Essex Roads)
Andrews Trophy
Andrews Road Race
Jake Hakes (Spirit Bikes RT)
Lesley Loadmore Cup
Southend Wheelers Senior Criterium
Frank Longstaff (Team Corley Cycles)
Aspirants Trophy
Southend Wheelers Under 23 Criterium
Frank Longstaff (Team Corley Cycles)

                                     * This is the first time that this has been awarded
   


TT Results