2016 Sunday League Time Trial Results


28th Mar (10) 16th Apr (25) 2nd May (10) 15th May (Hilly) 22nd May (50) 29th May (10) 11th Jun (10) 19th Jun (100) 26th Jun (10)
3rd Jul (50) 10th Jul (10) 14th Aug (12hr) 11th Sep (25) 25th Sep (25) 23rd Oct (HC) 18th Dec (10)    

Click here for the 2016 Sunday League Tables
Click here for VTT Age Standards, Click here for CTT Handicap Tables (pdf)

Sunday 18th December - Christmas Pudding Time Trial, Steeple

Pos. Names Club Category Time  Notes
1 James Jenkins SW Jun 23:24  2016 Christmas Time Trial Champion
2 Chris Smith III SW Sen 24:28  
3 Jamie Maidment SW Sen 26:26  
4 Tom Muers EETC / SW Jun 28:54  
5 Barry Simpson SW Vet 29:53  Fastest Veteran
6 Charmaine Sterling SW Lady 30:10  Fastest Lady
7 Adam Jones SW Vet 30:15  
8 Dan Pugh SW Sen 30:20  
9 Andy Merchant SW Vet 31:37  
10 Denise Kemp SW LV 31:38  Best dressed Santa 1
11 Hannah Kane SW Lady 33:32  
12 Grace Goodall EETC / SW L Juv 33:56  
13 Ian Mackenzie SW Vet 34:47  
14 Julie Kane SW LV 36:10  
15 Carol Cartwright SW LV 37:26  
16 Hannah Bardell SW Lady 38:52  
17 Jane Harris SW LV 39:00  
18 Jordan Kemp SW L Jun 39:27  Best dressed Santa 2
           
  Colin Lewin Schills-Interbike   24:14  
  David Carey Maldon   27:23  
  Alan Clarke Essex Roads   27:57  
  Tom Franklyn EETC   29:20  
  Sinnead Clarke EETC   29:58  
  Micheal Taylor EETC   31:08  
           
  Chris Smith (snr)
Katie-Ann Elliston
Sen
L Juv
  32.16 2-Up
  Arthur Knowler
Tom Knowler
 Vet
Jun
SW
Team Darenth
32.35 2-Up

Note - this does not count towards the Sunday League


Sunday 23rd October - 2016 Club Hill Climb, North Hill

Pos. Names Club Category Time Remarks
1 Ben Willy SW Sen 1:51 2016 Hill Climb Champion
2 Jamie Maidment SW Sen 1:54  
3 David Casey Maldon   1:59  
4 Richard Dean SW Vet 2:24 First Veteran
5 Terry Butcher SW Vet 2:28  
6 Daniel Pugh     2:38  
7 Chris Smith (snr) SW Vet 2:40  
8 Katie-Ann Elliston SW L Juv 2:47 Ladies Champion
9 Martin Harris SW Vet 2:55  
10 Nicola Wright SW   3:24  
11 Kar Jeffrey Chelmer   3:45  
12 Adele Jeffrey Essex Roads L Juv 3:46  

Note - this does not count towards the Sunday League


Sunday 25th September - Southend Wheelers 25 Mile Cup (+ 10 mile TT for Juveniles)

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 James Jenkins SW Jun 00:56:29   08:10 48:19          9   00:00 00:00        -   2016 25 Mile Champion
2 Jamie Maidment SW Sen 00:59:20   13:23 45:57          1   00:00 00:00        -   First on Handicap
3 Chris Smith III SW Sen 00:59:32   13:34 45:58          2   00:00 00:00        -    
4 Barry Simpson SW Vet 01:05:16   18:55 46:21          3   09:49 + 0:04:33          1 Fastest Vet, First on Vet Age Std
5 Simon Smith SW Vet 01:06:59   20:32 46:27          4   09:19 + 0:02:20          2  
6 Martin Sutton SW Vet 01:07:30   19:41 47:49          8   08:39 + 0:01:09          3  
7 Dan Jenkins SW Vet 01:09:30   19:28 50:02        10   07:50 - 0:01:40          5  
8 Denise Kemp SW LV 01:12:48   17:02 55:46        12   13:15 + 0:00:27          4 2016 Ladies Champion
9 Adrian Cartwright SW Vet 01:13:09   26:17 46:52          5   10:57 - 0:02:12          6  
10 Adam Jones SW Vet 01:13:49   26:54 46:55          6   07:15 - 0:06:34          7  
11 Andy Merchant SW Vet 01:17:35   30:25 47:10          7   08:14 - 0:09:21          9  
12 Terry Butcher SW Vet 01:18:18   27:24 50:54        11   10:21 - 0:07:57          8  
            00:00              
  Andy Armiger EETC   01:01:53   00:00              
  David Carey Maldon   01:09:56   00:00              
  Jason Gillard Maldon   01:11:07   00:00              
            00:00              
  Steven Pharez Maldon   DNF   00:00              
  Neil Hughes Maldon   DNF                  
  Alex Smith Maldon   DNS                  
                           
  Harry Wood Maldon Juv 00:24:20                 10 Mile TT
  Matthew Sheers Essex Roads Juv 00:30:16                 10 Mile TT

Sunday 11th September - Interclub 25 including Bob Haworth Trophy

Event Cancelled


Sunday 14th August - ECCA 12 Hour / Southend Wheelers 12 Hour Cup

Pos. Names Club Category Distance Remarks
1 Ian Mackenzie SW Vet 172.5 Miles 2016 12 Hour Champion

Sunday 10th July - 2016 10 Mile Cup, Bulphan E34 - click here for photo gallery (flickr)

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 David Pennington SW Sen 22:19   04:40 17:39          4   00:00 00:00        -   10 Mile Champion, First on Handicap
2 Jamie Maidment SW Sen 22:51   05:28 17:23          1   00:00 00:00        -   PB - First on Handicap
3 Simon Smith SW Vet 24:18   06:49 17:29          2   27:09 + 0:02:51          1 PB - Fastest Vet, First on Vet Age Std
4 Phil James SW Vet 25:46   08:11 17:35          3   26:27 + 0:00:41          7 PB
5 Jan Harvey SW LV 26:29   08:42 17:47          6   28:39 + 0:02:10          2 Fastest Lady
6 Peter Stiff SW Vet 26:50   06:01 20:49        15   26:50 + 0:00:50          5 MTB
7 Terry Butcher SW Vet 26:53   08:39 18:14          8   27:38 + 0:00:45          6  
8 Zena Shean SW LV 27:00   09:20 17:40          5   28:58 + 0:01:58          3  
9 Denise Kemp SW LV 27:41   06:35 21:06        17   28:48 + 0:01:07          4  
10 Les Bantock SW Vet 28:21   09:24 18:57        10   28:42 + 0:00:21          8  
11 Chris Smith (snr) SW Vet 29:23   10:19 19:04        12   26:59 - 0:02:24        11  
12 Andy Merchant SW Vet 30:23   11:53 18:30          9   26:50 - 0:03:33        13  
13 Lesley Pearce SW LV 30:44   11:45 18:59        11   28:39 - 0:02:05        10  
14 Jordan Kemp SW L Jun 30:55   11:07 19:48        13   00:00 00:00        -   Fastest Junior
15 Arthur Knowler SW Vet 30:58   09:58 21:00        16   27:26 - 0:03:32        12  
16 Katie-Ann Elliston SW L Juv 31:04   09:27 21:37        18   00:00 00:00        -    
17 Nick Elliston SW Vet 31:49   11:51 19:58        14   26:27 - 0:05:22        14  
18 Eileen Bristow SW LV 34:38   16:28 18:10          7   34:15 - 0:00:23          9 Age Record
                           
  Lloyd Chapman Pedal Heaven   19:42                 Fastest Rider
  Andy Hodgkinson C&T   22:15                  
  Adrian Tovey Maldon   23:23                  
  Pete Garrod EETC   23:46                  
  Marcelo Ribeiro C&T   24:34                  
  Gary Barton Chelmer CC   24:54                  
  David Carey Maldon   25:13                  
  Claire Lee PMR   25:43                  
  Charmaine Sterling Team Viper   27:00                  
  Victoria Baldwin EETC   33:06                  
                           
  Andy Page Tm Vision Racing   2-UP                  
  Dean Lubin Tm Vision Racing                      


Sunday 3rd July - Norman Wells Open 50, Steeple E21

SW Pos Names Club Category Race Pos Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 Chris Smith III SW Sen 21 2:08:25   26:32 41:53          1         Novice: Fastest Wheelers, first on Handicap
2 Peter Stiff SW Vet 24 2:17:18   27:46 49:32 3   20:27 + 0:13:09          1 Fastest Vet and First on Vet Age Std
3 Jamie Maidment SW Sen 28 02:11:19   28:32 42:47      2   00:00 00:00        -    
  Steve Shore SW Vet   DNF   00:00       00:00 00:00        -    
  David Pennington SW Sen   DNF                  
  Mark Williams SW Vet   DNF                  
                             
  Colin Ward Essex Roads   1 01:48:10                  

Sunday 26th June - ECCA 10, Bulphan E34

SW Pos Names Club Category Race Pos Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 Chris Smith III SW Sen 14 23:06   05:42 17:24          1   00:00 00:00        -    PB, fastest Wheeler
2 David Pennington SW Vet 15 23:10   04:40 18:30          3   00:00 00:00        -    
3 Steve Shore SW Vet 22 24:40   05:11 19:29          4   28:52 + 0:04:12          1  
4 Jan Harvey SW LV 32 26:58   08:42 18:16          2   28:39 + 0:01:41          2 First Lady on Handicap
                             
  Rob Young Team Vision   1 20:28                  Fastest Rider

Sunday 19th June - ECCA Open 100

Jamie Maidment - DNF (puncture)


Saturday 11th June - Maldon Open 10 & GHS 10

SW Pos Names Club Cat Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 Jamie Maidment SW Sen 23:40   05:46 17:54          1   00:00 00:00        -   Course Best, Fastest Wheeler, First on Handicap
2 Chris Smith III SW Sen 24:22   06:14 18:08          2   00:00 00:00        -   Course Best
3 Mark Williams SW LV 29:28   11:00 18:28          3   25:59 - 0:03:29          1  
                           
  Rhys Howells Richardsons-Trek   20:48                 Fastest Rider 

Sunday 29th May - Easter Egg 10, Bulphan

SW Pos Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 Chris Smith III SW Vet 23:40   06:14 17:26          1   00:00 00:00        -   PB - 2016 Easter Egg Champion. First on Handicap
2 Barry Simpson SW Vet 24:05   06:37 17:28          2   27:26 + 0:03:21          1 PB* - First on Vet Age Std
3 Peter Stiff SW Vet 24:09   06:01 18:08        10   26:50 + 0:02:41          2  
4 Martin Sutton SW Vet 25:44   06:13 19:31        15   26:59 + 0:01:15          4  
5 Bruce Gander SW Vet 26:23   05:40 20:43        18   26:50 + 0:00:27          6  
6 Terry Butcher SW Vet 26:41   08:39 18:02          9   27:32 + 0:00:51          5  
7 Adam Jones SW Vet 26:52   07:24 19:28        14   26:27 - 0:00:25          8  
8 Russel Whitford SW Vet 26:53   05:27 21:26        20   26:13 - 0:00:40        10 MTB
9 Katie-Ann Elliston SW L Juv 27:07   09:27 17:40          3   00:00 00:00        -   PB - Fastest Juvenile, Fastest Lady
10 Richard Dean SW Vet 27:15   09:34 17:41          4   26:36 - 0:00:39          9 PB
11 Zena Shean SW LV 27:29   08:51 18:38        12   28:58 + 0:01:29          3  
12 Arthur Knowler SW Vet 27:40   09:58 17:42          5   27:26 - 0:00:14          7  
13 Alex Childs SW Vet 27:41   06:43 20:58        19   26:41 - 0:01:00        12  
14 Alex Sinclair SW / EETC Juv 28:15   10:30 17:45          6   00:00 00:00        -   PB*  
15 Peter Harley SW Vet 29:07   09:56 19:11        13   27:20 - 0:01:47        13  
16 Jordan Kemp SW L Jun 29:33   11:07 18:26        11   00:00 00:00        -    
17 Lesley Pearce SW LV 29:35   11:45 17:50          7   28:39 - 0:00:56        11 PB
18 Chris Smith (snr) SW Vet 30:07   10:19 19:48        16   26:59 - 0:03:08        14  
19 Grace Goodall SW / EETC L Jun 30:16   12:23 17:53          8   00:00 00:00        -   PB*
20 Jack Evans SW Juv 31:12   11:03 20:09        17   00:00 00:00        -    
21 Hannah Shean SW L Jun 32:15   08:55 23:20        21   00:00 00:00        -    
  Phil James SW Vet  DNF                  
  Denise Kemp SW LV  DNS                  
  Jane Harris SW LV  DNS                  
                           
  Simon Alexander Richardsons-Trek   20:02                  
  Ian George EETC   24:36                  
  Pete Garrod EETC   24:41                  
  Ian Damant Becontree   24:50                  
  Dave Carey Maldon   26:23                  
  Sinead Clark Essex Roads   26:38                  
  Andrew Dennett EETC   26:48                  
  Alan Clark Essex Roads   26:51                  
  Christian Gray EETC   27:01                  
  Tom Muers EETC   27:34                  
  Kevin Hall EETC   27:44                  
  Dean Hart Maldon   28:16                  
  Liam Walsh EETC   29:02                  
  Ian Sinclair EETC   34:00                  

*   Riders may have recorded faster times in the past or with other clubs, PBs show fastest time in Southend Wheelers competitions since 2012


Sunday 22nd May - Maldon Open 50 incorporating Southend Wheelers 50 Mile Cup

SW Pos Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 David Pennington SW Sen 02:05:32   23:50 41:42          2   00:00 00:00        -   PB - 2016 50 Mile Champion
2 Peter Stiff SW Vet 02:09:45   27:46 41:59          3   20:27 + 0:10:42          1 PB - Fastest Vet, first on VAS
3 Jamie Maidment SW Sen 02:10:34   28:32 42:02          4   00:00 00:00        -   PB
4 Chris Pennington SW Sen 02:22:36   39:46 42:50          5   00:00 00:00        -   PB
5 Terry Butcher SW Vet 02:36:13   52:29 43:44          6   24:29 - 0:11:44          2  
6 Mark Williams SW Vet 02:50:19   50:19 00:00          1   15:35 - 0:34:44          4 Novice, First on Handicap
7 Ian Mackenzie SW Vet 02:58:25   59:36 58:49          7   33:22 - 0:25:03          3 Trike
                           
  Andrew Leggit     01:56:36                  

Sunday 15th May - Club Hilly 14, South Hanningfield

Pos. Names Club Category Time Notes
1 Jamie Maidment SW Sen 48:48 2016 Hilly TT Champion
2 Peter Stiff SW Vet 50:15 Fastest Veteran
3 Chris Smith III SW Sen 51:13  
4 Phil Warner SW Vet 52:33  
5 Martin Sutton SW Vet 52:47  
6 Dan Jenkins SW Vet 54:08  
7 Chris Pennington SW Sen 54:31  
8 Adam Jones SW Vet 57:33  
9 Martin Roffe SW Vet 1:00:02  
10 Jason Richer SW Vet 1:02:47  
11 Lesley Pearce SW LV 1:04:59 First Lady
12 Terry Butcher SW Vet 1:05:15  
13 Jordan Kemp SW L Jun 1:07:40  
           
  Arthur Knowler 2-UP S/W Vet 44:03 2 Laps only
  Thomas Knowler   2-UP Team Darenth Juv 44:03 2 Laps only
           
  David Carey Maldon   57:07  

Monday 2nd May - ECCA Festival 10, High Easter
 

SW Pos Names Club Cat Race Pos Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 Paul Hart SW Sen 3 21:51   02:38 19:13          3   00:00 00:00        -   Fastest Wheeler
2 Peter Stiff SW Vet 27 25:33   06:01 19:32          5   26:50 + 0:01:17          2 Fastest Vet
3 Barry Simpson SW Vet 29 26:05   07:05 19:00          1   27:26 + 0:01:21          1 First on Handicap & Vet Age Std
4 Terry Butcher SW Vet 38 28:16   08:39 19:37          6   27:32 - 0:00:44          5  
5 Adrian Cartwright SW Vet 39 28:28   09:22 19:06          2   27:44 - 0:00:44          4  
6 Denise Kemp SW LV 40 29:00   06:35 22:25          8   28:48 - 0:00:12          3 Fastest Lady
7 Alex Childs SW Vet 45 29:59   06:43 23:16        10   26:41 - 0:03:18          7  
8 Martyn Franklyn SW Vet 46 30:30   10:12 20:18          7   27:44 - 0:02:46          6  
9 Lesley Pearce SW LV 48 32:07   12:45 19:22          4   28:39 - 0:03:28          8  
10 Jordan Kemp SW L Jun 51 33:47   11:07 22:40          9   00:00 00:00        -   Only Junior
                             
  Colin Ward Essex Roads   1 21:01                  

 

Saturday 16th April - Club 25 (10)
Event cancelled.

Monday 28th March - Easter Egg Time Trial
Event cancelled due to high winds.


 

 
 

TT Results