2016 Wednesday League Time Trial Results


13th Apr 20th Apr 27th Apr 4th May 11th May 18th May 25h May 1st June 8th June 15th June 22nd June
29th June 5th July 6th July 13th July 20th July 27th July 3rd Aug 10th Aug 17th Aug 24th Aug  

Click here for the Wednesday Tables
Click here for VTT Age Standards, Click here for CTT Handicap Tables (pdf)


Wednesday 24th August - Wednesday League 2-Up, 10 Miles, Steeple

Pos. Names Club Category Time   Remarks
1 Chris Smith III
David Pennington
SW Sen 22:57   Fastest SW Team
2 Charmaine Sterling
Bruce Gander
SW Lady
Vet
25:12    
3 Terry Butcher
Martin Sutton
SW Vet 25:21   Fastest SW Vet Team
4 Zena Shean
Jamie Maidment
SW LV
Sen
26:25    
5 Adrian Cartwright
Richard Dean
SW Vet 26:56    
6 Carol Cartwright
Andy Merchant
SW LV
Vet
29:52    
7 Jane Harris
Les Bantock
SW LV
Vet
32:29    
             
  James Jenkins
Glen Moylan
SW
EETC
  21:24   Fastest Team
  James Lonergan
Alex Smith
C&T   24:09    
  Brendan Roberts
John Steerwood
C&T   24:24    
  James Wright
Ross Courtnell
C&T   24:43    
  Joanne York
Chris York
Maldon   24:49   Tandem
  Michael Taylor
Christian Gray
EETC   26:53    
  James Walsh
Keith Bell
C&T   27:51    
             
  Steve Shore SW Vet 25:18   PTT
  Lisa Haines Basildon   26:05   PTT
  Graham Hurrell Basildon   26:46   PTT
  Lesley Pearce SW LV 30:47   PTT

Wednesday 17th August - Wednesday League 10 Miles Steeple

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 James Jenkins SW Jun 22:26   03:12 19:14        13   00:00 00:00        -   Fastest Wheeler
2 David Pennington SW Sen 23:44   04:40 19:04        12   00:00 00:00        -    
3 Jamie Maidment SW Sen 24:10   05:28 18:42          8   00:00 00:00        -    
4 Nick Morley SW Vet 24:40   06:47 17:53          2   26:04 + 0:01:24          4 Fastest Veteran
5 David Butler SW Vet 25:07   06:39 18:28          6   26:59 + 0:01:52          1 First on Vet Age Std
6 Simon Smith SW Vet 25:33   06:49 18:44          9   27:14 + 0:01:41          2  
7 Martin Sutton SW Vet 26:12   06:13 19:59        16   26:59 + 0:00:47          6  
8 Denise Kemp SW LV 27:18   06:35 20:43        18   28:48 + 0:01:30          3 Fastest Lady
9 Charmain Sterling SW Lady 27:36   09:42 17:54          3   00:00 00:00        -    
10 Helen Morley SW LV 27:43   10:01 17:42          1   28:02 + 0:00:19          7 PB - First on Handicap
11 Zena Shean SW LV 28:07   09:30 18:37          7   28:58 + 0:00:51          5  
12 Terry Butcher SW Vet 28:32   08:39 19:53        15   27:38 - 0:00:54          8  
13 Andy Merchant SW Vet 29:39   11:41 17:58          4   26:50 - 0:02:49        10  
14 Lesley Pearce SW LV 30:40   11:45 18:55        10   28:39 - 0:02:01          9  
15 Jordan Kemp SW L Jun 31:43   11:07 20:36        17   00:00 00:00        -    
16 George Applewhite EETC / SW Juv 32:23   14:22 18:01          5   00:00 00:00        -   PB  
17 Julie Kane SW LV 34:01   15:06 18:55        10   28:58 - 0:05:03        11  
18 Jane Harris SW LV 35:36   15:50 19:46        14   28:58 - 0:06:38        12  
                           
  Lloyd Chapman Pedal Heaven   20:07                 Fastest Rider
  Glen Moylan EETC   22:15                  
  James Lonergan C&T   23:55                  
  James Walsh EETC   26:42                  
  Nick Faint C&T   26:45                  
  Kevin Hughes C&T   27:00                  
  Jennie Page EETC   27:43                  
  Christian Gray EETC   27:44                  
  Michael Taylor EETC   28:14                  
  Mark Bristow C&T   29:10                  
  Victoria Baldwin EETC   32:10                  
  Hannah Bardell C&T   37:09                  

Wednesday 10th August - Wednesday League 10 Miles Steeple

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 James Jenkins SW Jun 22:27   03:12 19:15        10   00:00 00:00        -   Fastest Rider
2 Jamie Maidment SW Sen 23:40   05:28 18:12          5   00:00 00:00        -    
3 Nick Morley SW Vet 24:43   06:47 17:56          3   26:04 + 0:01:21          2 Fastest Veteran
4 Steve Shore SW Vet 25:35   05:11 20:24        12   28:52 + 0:03:17          1 First on Vet Age Std
5 Adrian Cartwright SW Vet 27:28   09:22 18:06          4   27:44 + 0:00:16          4  
6 Charmain Sterling SW Lady 27:33   09:42 17:51          1   00:00 00:00        -   Fastest Lady, First on Handicap
7 Terry Butcher SW Vet 27:34   08:39 18:55          9   27:38 + 0:00:04          5  
8 Zena Shean SW LV 27:51   09:30 18:21          7   28:58 + 0:01:07          3  
9 Andy Merchant SW Vet 29:35   11:41 17:54          2   26:50 - 0:02:45          7  
10 Hannah Kane SW Lady 30:57   12:13 18:44          8   00:00 00:00        -    
11 Jordan Kemp SW L Jun 31:54   11:07 20:47        13   00:00 00:00        -    
12 Carol Cartwright SW LV 32:58   12:44 20:14        11   30:14 - 0:02:44          6  
13 George Applewhite EETC / SW Juv 36:38   18:20 18:18          6   00:00 00:00        -    
                           
  G Moylan EETC   22:42                  
  M Caldwell EETC   25:50                  
  T Tomlins EETC   26:09                  
  J Walsh EETC   26:43                  
  W Kern EETC   27:07                  
  M Herent EETC   27:32                  
  Christian Gray EETC   27:38                  
  Michael Taylor EETC   27:51                  
  J Brown EETC   28:53                  
  Hanah Bardell JBT   35:18                  
  G Applewhite EETC   36:58                  

Wednesday 3rd August - Wednesday League 10 Miles Steeple

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 James Jenkins SW Jun 21:53   03:12 18:11         4   00:00 00:00        -   Fastest Rider, First on Handicap
2 David Pennington SW Sen 23:19   04:40 18:39          3   00:00 00:00        -    
3 Jamie Maidment SW Sen 24:37   05:28 19:09          7   00:00 00:00        -    
4 Simon Smith SW Vet 25:39   06:49 18:50          5   28:54 + 0:03:15          2 Fastest Vet
5 Steve Shore SW Vet 26:07   05:11 20:56        11   30:39 + 0:04:32          1 First on Vet Age Std
6 Adrian Cartwright SW Vet 27:45   09:22 18:23        1   29:26 + 0:01:41          3 First on Handicap
7 Terry Butcher SW Vet 28:19   08:39 19:40          8   29:19 + 0:01:00          4  
8 Zena Shean SW LV 28:28   09:30 18:58          6   28:28 - 0:00:00          5 Fastest Lady
9 Carol Cartwright SW LV 31:09   12:44 18:25         2   29:42 - 0:01:27          6  
10 Hannah Kane SW Lady 32:05   12:13 19:52          9   00:00 00:00        -    
11 Jane Harris SW LV 36:32   15:50 20:42        10   28:28 - 0:08:04          7  
                           
  Tom Franklyn EETC   25:42                  
  Michael Taylor EETC   28:57                  

Wednesday 27th July - Wednesday League 10 Miles Steeple

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 Jamie Maidment SW Sen 23:58   05:28 18:30          4   00:00 00:00        -   Fastest Rider
2 Adrian Cartwright SW Vet 27:15   09:22 17:53          2   29:26 + 0:02:11          1 Fastest Vet, First on Vet Age Std
3 Denise Kemp SW LV 27:47   06:35 21:12          8   28:18 + 0:00:31          2 Fastest Lady
4 Andy Merchant SW Vet 29:31   11:41 17:50          1   28:28 - 0:01:03          3 PB - First on Handicap
5 Mark Williams SW Vet 29:58   11:00 18:58          6   27:33 - 0:02:25          6  
6 Lesley Pearce SW LV 30:47   11:45 19:02          7   28:08 - 0:02:39          7  
7 Carol Cartwright SW LV 31:01   12:44 18:17          3   29:42 - 0:01:19          4  
8 Eileen Bristow SW LV 35:08   16:28 18:40          5   33:37 - 0:01:31          5  
                           
  Matthew Caldwell Barton Whls   24:47                  
  Michael Taylor EETC   28:13                  
  Sophie Kemp C&T   39:08                  

Wednesday 20th July - Wednesday League 10 Miles Steeple

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 James Jenkins SW Jun 21:49   03:12 18:37        10   00:00 00:00        -   Course Best, Fastest Rider
2 David Pennington SW Sen 22:44   04:40 18:04          3   00:00 00:00        -   Course Best
3 Jamie Maidment SW Sen 23:24   05:28 17:56          2   00:00 00:00        -    Course Best
4 Simon Smith SW Vet 25:17   06:49 18:28          8   27:14 + 0:01:57          1 Fastest Vet, First on Age Std
5 Bruce Gander SW Vet 25:48   05:40 20:08        14   26:54 + 0:01:06          2  
6 Charmain Sterling SW Lady 27:23   09:42 17:41          1   00:00 00:00        -   Fastest Lady, First on Handicap
7 Terry Butcher SW Vet 27:45   08:39 19:06        12   27:38 - 0:00:07          3  
8 Adrian Cartwright SW Vet 27:58   09:22 18:36          9   27:44 - 0:00:14          4  
9 Alex Childs SW Vet 28:07   06:43 21:24        15   26:45 - 0:01:22          8  
10 Peter Harley SW Vet 28:13   09:56 18:17          6   27:20 - 0:00:53          7  
11 Helen Morley SW LV 28:19   10:04 18:15          5   28:02 - 0:00:17          5  
12 Carol Cartwright SW LV 30:52   12:44 18:08          4   30:14 - 0:00:38          6 New Age Record
13 Hannah Kane SW Lady 30:53     18:40        11   00:00 00:00        -    
14 Julie Kane SW LV 33:26     18:20          7   28:53 - 0:04:33        10  
15 Eileen Bristow SW LV 36:23     19:55        13   34:15 - 0:02:08          9  
                           
  James Lenengan C&T   24:00                  
  Christian Gray EETC   27:50                  
  Luke Elgar JBR Tri   28:10                  
  Louise Young JBR Tri   28:28                  
  Michael Taylor EETC   28:36                  
  Mark Mcgee Maldon   29:04                  
  Sarah Macinson JBR Tri   33:13                  
  Hannah Bardell JBR Tri   35:58                  

 

 

Wednesday 13th July - Wednesday League 10 Miles, Steeple

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 David Pennington SW Sen 23:19   04:40 18:39          5   00:00 00:00        -   Course Best, Fastest Wheeler
2 Jamie Maidment SW Sen 23:59   05:28 18:31          3   00:00 00:00        -    
3 Bruce Gander SW Vet 26:17   05:40 20:37        12   26:54 + 0:00:37          1 Fastest Vet, First on Vet Age Std
4 Adrian Cartwright SW Vet 28:06   09:22 18:44          6   27:44 - 0:00:22          2  
5 Terry Butcher SW Vet 28:16   08:39 19:37  10   27:38 - 0:00:38          3  
6 Peter Harley SW Vet 28:33   09:56 18:37          4   27:20 - 0:01:13          5  
7 Jenny Harley SW LV 29:01   09:59 19:02 7   26:50 - 0:02:47          7 Fastest Lady
8 Andy Merchant SW Vet 29:37   11:47 17:50 1   29:20 - 0:01:11          4 PB - First on Handicap
9 Katie-Ann Elliston SW L Juv 30:25   09:27 20:58        14   00:00 00:00        -   Fastest Junior
10 Jordan Kemp SW L Jun 31:56   11:07 20:49        13   00:00 00:00        -    
11 Charlotte Brooks EETC / SW L Juv 31:59   13:47 18:12          2   00:00 00:00        -    
12 Carol Cartwright SW LV 32:12   12:44 19:28          7   30:14 - 0:01:58          6  
13 Julie Kane SW LV 34:41                  
14 Tish Phelps EETC / SW L Juv 38:54                  
                           
                           
  Andy Armiger EETC   23:51                 Fastest Rider
  Trevor Back EETC   24:15                  
  Andy Horner C&T   25:06                  
  Michael Greenslade EETC   26:19                  
  Chris Milne EETC   26:55                  
  James Walsh EETC   27:00                  
  Ray Brooks EETC   27:10                  
  Christian Gray EETC   27:35                  
  Jennie Page EETC   28:09                  
  Keith Bell EETC   28:29                  
  Phillip Scott EETC   30:19                  
  David McNaly EETC   32:50                  
  Sarah Kemp C&T   34:54                  
  Hannah Bardell C&T   35:42                  
  Rachel Phelps EETC   41:20                  

Wednesday 6th July - Wednesday League 10 Miles, Steeple

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 Simon Smith SW Vet 25:05   07:30 17:35          1   27:09 + 0:02:04          1 Fastest Wheelers, First on Handicap and Vet Age Std
2 Denise Kemp SW L Vet 27:24   06:35 20:49        11   28:48 + 0:01:24          2 Fastest Lady
3 Zena Shean SW L Vet 27:52   09:34 18:18          5   28:58 + 0:01:06          3  
4 Peter Harley SW Vet 28:05   09:56 18:09          3   27:20 - 0:00:45          5  
5 Adrian Cartwright SW Vet 28:07   09:22 18:45          7   27:44 - 0:00:23          4  
6 Katie-Ann Elliston SW L Juv 28:25   09:27 18:58          8   00:00 00:00        -   Fastest Junior
7 Les Bantock SW Vet 29:27   09:24 20:03        10   28:42 - 0:00:45          5  
8 Andy Merchant SW Vet 30:01   11:53 18:08          2   26:50 - 0:03:11          9  
9 Hannah Kane SW Lady 30:50   12:13 18:37          6   00:00 00:00        -    
10 Hannah Shean SW L Jun 31:05   08:55 22:10        12   00:00 00:00        -    
11 Carol Cartwright SW L Vet 31:59   12:44 19:15          9   30:14 - 0:01:45          8  
12 Eileen Bristow SW L Vet 35:29   17:16 18:13          4   34:15 - 0:01:14          7 Age Record
                           
  James Lanengan C&T   23:42                  
  Andrei Gare SHSB   27:11                  
  Christian Gray EETC   27:24                  
  Hayley Hawes EETC   28:30                  
  Daniel Crewes SHSB   29:23                  
  Michael Taylor EETC   29:46                  
  Arwell Bennett SHSB   32:59                  
  George Medcroft SHSB   37:44                  

Tuesday 5th July - Maldon 25 Mile TT, Steeple

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1