2017 Season Roll of Honour

Time Trial Trophies Road Race Trophies
Cyclo-cross Trophies Other Trophies
Wednesday TT League
Scratch Competition
Sunday TT League
Scratch Competition (Phoenix Cup)
Peter Stiff Chris Smith III
Dan Jenkins Andy Merchant
John Gretton Jamie Maidment
Veterans Veterans
Peter Stiff Andy Merchant
John Gretton John Gretton
Dan Jenkins Terry Butcher
Handicap Handicap (Goss Bros Cup)
Peter Stiff Chris Smith III
John Gretton Andy Merchant
Andy Merchant Jamie Maidment
Ladies Ladies
Katie-Ann Elliston Katie-Ann Elliston
Lesley Pearce Lesley Pearce
Julie Kane Denise Kemp
Juniors Juniors
Katie-Ann Elliston Katie-Ann Elliston
Clayton Thomas (EETC) Clayton Thomas (EETC)
Daniel Harley (EETC) Alex Sinclair (EETC)
Juveniles Juveniles
Katie-Ann Elliston Katie-Ann Elliston
Tish Phelps (EETC) Grace Goodall (EETC)
  George Applewhite (EETC)
Other Time Trial Prizes
Club All-rounder
Most points across all events
Chris Smith III
Senior Club TT Champion
Average speed for club 10, 25 & 50
Chris Smith III
Bert Spencer Trophy
Veterans' Age Standard
Steve Shore
Mignot Trophy
Average speed for 25,50 & 100. Over 30s
Ian Mackenzie
Ladies Club TT Champion
Average speed for club 10, 25 & 50
Katie-Ann Elliston
Club Handicap Champion
Average Handicap speed for 10, 25 & 50
Chris Smith III
Bleriot Trophy - Vets Handicap Champion
Average Handicap speed for 10, 25, & 50
Steve Shore
Junior Club TT Champion
Average speed for club 10 & 25
Katie-Ann Elliston
Junior Club TT Champion Girls
Average speed for club 10 & 25
Katie-Ann Elliston
Juvenile Club TT Champion
Average speed for two club 10
Katie-Ann Elliston
Juvenile Club TT Champion Girls
Average speed for two club 10
Katie-Ann Elliston
10 Miles Cup
10 mile TT Championship
Paul Hart
Hinds 25 Cup
25mile TT Championship
Chris Smith III
Founders Cup
50 mile TT Championship
Chris Smith III
100 Mile Cup
100 mile TT Championship
-
12 Hour Cup
12 Hour TT Championship
Ian Mackenzie
Fremnels Cup
Fastest Roy Godbeer non-aero TT
Jamie Maidment
Cecil Shield - Ladies 10 Miles Shield
Fastest Lady in any TT
Katie-Ann Elliston
Annette Cup - Ladies 25 Miles Cup Katie-Ann Elliston
Junior 10 Miles Cup Katie-Ann Elliston
Juvenile 10 Miles Cup Katie-Ann Elliston
Arthur Holmes Cup - Junior 25 Miles Cup Katie-Ann Elliston
Ian Wiekstra Cup
Fastest 25 mile TT
Paul Hart
Haden Cup
(Fastest Age-Standard Vet in 10 miles)
Mike Hennessy
Easter Egg TT Chris Smith III
Hilly TT Chris Smith III
Club Hill Climb Ben Willy
Christmas Pudding 10 mile TT -
Fat Tyre Trophy
Fastest 10 mile TT on a mountain bike
Jamie Maidment
Road Racing Trophies
Senior Club Road Race Champion Chris Smith III
Junior Club Road Race Champion Katie-Ann Elliston
Veterans Club Road Race Champion Dan Pugh
Ladies Club Road Race Champion Katie-Ann Elliston
Senior Road Race Cup, Open Events Steve Sach
Ian Henly Cup
Best placing in area Champions/ERRL
 
Veterans Road Race Points Trophy Dan Pugh
Novice Club Road Race Champion James Scarsbrook
Sprint Elimination Champion Barry Simpson
Slow Race Champion Barry Simpson
Tandem Race Barry Simpson & Jordan Kemp
Cyclo-cross Trophies
Senior Cyclocross Cup Peter Stiff
Brian Stroud Cup
First female in open cyclocross
Hannah Kane
Other Trophies
Jack Ivory Cup - Best Performance in Open Events Bob Barber
Windsor Cup - Most Improved Rider Andy Merchant
Parsons Rose Bowl Jane Harris
Globe-trotter Award Mike Street
Globe-trotter photo awards Peter Swanwick
Martin Harris
Julie Kane
Bob Hayworth Individual Cup (interclub TT) David Harding (Chelmer)
Bob Hayworth Team Cup (interclub TT) Chelmer
Norman Wells 50 Mile TT Colin Ward (Essex Roads)
Andrews Trophy
Andrews Road Race
George Wood (Richardsons-Trek)
Lesley Loadmore Cup
Southend Wheelers Senior Criterium
Matt Owen (London Dynamo)
Aspirants Trophy
Southend Wheelers Under 23 Criterium
Michael Parry (Verulam-reallymoving.com)

                                     
   


TT Results