2017 Wednesday League Time Trial Results


12th Apr 19th Apr 26th Apr 3rd May 10th May 17th May 24th May 31st May 7th June 14th June 21st June
                     

Click here for the Wednesday Tables
Click here for VTT Age Standards, Click here for CTT Handicap Tables (pdf)


Wednesday 21st June - Wednesday League, West Hanningfield E39 (Hilly) Course. With Essex Roads

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 David Pennington SW Sen 31:21   13:24 17:57          1   00:00 00:00        -   Fastest Rider &
First on Handicap
2 Dan Jenkins SW Vet 34:27   16:18 18:09          2   33:43 - 0:00:44 2 Fastest Veteran
3 John Gretton SW Vet 35:31   17:17 18:14          3   35:13 - 0:00:18 1 First on Vet Age Std
3 Katie-Ann Elliston SW L Juv 40:33   21:59 18:34          4         Fastest Lady
5 Adrian Cartwright SW Vet 40:48   22:13 18:35          5   35:13 - 0:05:35 3  
6 Carol Cartwright SW LV 45:30   26:36 18:54          6   38:24 - 0:07:06 4  
7 Julie Kane SW LV 47:13   28:13 19:00          7   36:37 - 0:10:36 5  
            00:00              
  Sam Allen      30:09                 Fastest Rider

Handicaps are provisional as they are not based on the correct distance as course was amended to the E39 due to roadworks, Vet Age Std based on VTT Custom values for 12.6 miles


Wednesday  14th June - Wednesday League, Steeple, 10 miles

Pos. Names Club Cat Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 Dan Jenkins SW Vet 25:05   07:33 17:32          1   26:41 + 0:01:36          2 Fastest Wheeler & Vet
First on Handicap
2 Paul Hughes SW Vet 25:23   07:50 17:33          2   26:50 + 0:01:27          3  
3 John Gretton SW Vet 25:45   08:10 17:35          3   27:51 + 0:02:06          1 First on Vet Age Std
4 Katie-Ann Elliston SW L Juv 27:13   09:33 17:40          4   00:00 00:00        -   Fastest Lady & Junior
5 Andy Merchant SW Vet 27:46   10:03 17:43          5   26:54 - 0:00:52          6  
6 Peter Harley EETC / SW Jun 27:54   10:11 17:43          5   27:26 - 0:00:28          5  
7 Clayton Thomas EETC / SW Jun 28:48   11:01 17:47          7   00:00 00:00        -    
8 Mike Hennessy SW Vet 29:48   11:57 17:51          8   30:23 + 0:00:35          4  
9 Zena Shean SW LV 30:05   12:13 17:52          9   29:03 - 0:01:02          7  
10 Hannah Shean SW Lady 31:33   13:35 17:58        10   00:00 00:00        -    
11 Julie Kane SW LV 36:31   18:13 18:18        11   28:58 - 0:07:33          8  
                           
  Mark Brown EETC   24:44                 Fastest Rider
  Michael Taylor EETC   26:17                  
  Michael Greenslade EETC   26:30                  
  Joe Trim EETC   26:57                  
  Luke Gill EETC   27:55                  
  Christian Gray EETC   28:39                  
  Josh Metson EETC   28:55                  
  Sue Fuller EETC   31:35                  
  Rowena Booth EETC   43:43                  

Wednesday 7th June - SPOCO Event at East Hanningfield with Essex Roads

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 Paul Hart SW Sen 22:36   05:14 17:22          1   00:00 00:00        -   Fastest Wheeler &
First on Handicap
2 Peter Stiff SW Vet 25:34   08:00 17:34          2   28:49 + 0:03:15          1 Fastest Veteran &
First on Vet Age Std
3 Jamie Maidment SW Sen 26:38   09:00 17:38          3   00:00 00:00        -    
3 Dan Jenkins SW Vet 27:29   09:48 17:41          4   28:34 + 0:01:05          3  
5 John Gretton SW Vet 28:00   10:16 17:44          5   29:50 + 0:01:50          2  
6 Andy Merchant SW Vet 28:58   11:11 17:47          6   28:49 - 0:00:09          4  
7 Terry Butcher SW Vet 29:52   12:01 17:51          7   29:35 - 0:00:17          5  
8 Lesley Pearce SW LV 34:39   16:29 18:10          8   30:46 - 0:03:53          6 Fastest Lady
                           
  Colin Ward Essex Roads   22:01                 Fastest Rider

Wednesday 31st May - Roy Godbeer Non-Aero Time Trial, Steeple. 10 miles.

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 Jamie Maidment SW Sen 25:10   07:38 17:32          1   00:00 00:00        -   2017 Non-aero Champion
& First on Handicap
2 Peter Stiff SW Vet 25:24   07:51 17:33          2   26:54 + 0:01:30          1 Fastest Veteran &
First on Vets Age Std
3 Paul Hughes SW Vet 25:43   08:09 17:34          3   26:50 + 0:01:07          2  
4 Dan Jenkins SW Vet 26:09   08:33 17:36          4   26:41 + 0:00:32          4  
5 Phil Warner SW Vet 26:14   08:38 17:36          4   26:32 + 0:00:18          6  
6 Barry Simpson SW Vet 27:02   09:22 17:40          6   27:32 + 0:00:30          5  
7 John Gretton SW Vet 27:15   09:34 17:41          7   27:51 + 0:00:36          3  
8 Martin Sutton SW Vet 27:51   10:08 17:43          8   27:04 - 0:00:47          8  
9 Terry Butcher SW Vet 28:03   10:19 17:44          9   27:38 - 0:00:25          7  
10 Mark Grove SW Vet 29:02   11:14 17:48        10   26:50 - 0:02:12        13  
11 Katie-Ann Elliston SW L Juv 29:24   11:35 17:49        11   00:00 00:00        -   Fastest Lady
12 Andy Merchant SW Vet 29:28   11:39 17:49        11   26:54 - 0:02:34        15  
13 Adrian Cartwright SW Vet 29:51   12:00 17:51        13   27:51 - 0:02:00        11  
14 Les Bantock SW Vet 31:18   13:21 17:57        14   28:52 - 0:02:26        14  
15 David Whybrow SW Vet 31:53   13:54 17:59        15   29:53 - 0:02:00        11  
16 Carol Cartwright SW LV 32:01   14:01 18:00        16   30:23 - 0:01:38          9 Fastest Lady Veteran
17 Michael Hennessy SW Vet 32:22   14:21 18:01        17   30:23 - 0:01:59        10  
18 Lesley Pearce SW LV 33:15   15:10 18:05        18   28:43 - 0:04:32        16  
19 Nick Elliston SW Vet 33:45   15:38 18:07        19   26:32 - 0:07:13        17  
                           
  Simon Alexander R'son-Trek   22:42                 Fastest Rider
  James Jeknins R'son-Trek   22:47                  
  Ben Tauleet Beeline   23:38                  
  Aaron Stone Onform   26:10                  
  Luke Stone Onform   26:57                  
  Richard King C&T   27:55                  

Wednesday 24th May - Steeple, 10 miles

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 Peter Stiff SW Vet 23:49   06:22 17:27          1   26:54 + 0:03:05          1 Fastest Wheeler, course best
First on H'cap & Vet Age Std
2 Dan Jenkins SW Vet 25:08   07:36 17:32          2   26:41 + 0:01:33          3  
3 John Gretton SW Vet 25:35   08:01 17:34          3   27:51 + 0:02:16          2 PB
4 Simon Smith SW Vet 26:00   08:24 17:36          4   27:14 + 0:01:14          4  
5 Ross Taylor SW Sen 26:50     17:39          5   00:00 00:00        -   PB
6 Andy Merchant SW Vet 26:59   09:20 17:39          5   26:54 - 0:00:05          6 PB
7 Charmaine Sterling SW Lady 27:25   09:44 17:41          7   00:00 00:00        -   Fastest Lady
8 Peter Harley SW Vet 27:24   09:43 17:41          7   27:26 + 0:00:02          5 PB
9 Terry Butcher SW Vet 28:13   10:29 17:44          9   27:38 - 0:00:35          8  
10 Clayton Thomas EETC / SW Jun 28:34   10:48 17:46        10   00:00 00:00        -   Fastest Junior
11 Les Bantock SW Vet 29:16   11:27 17:49        11   28:52 - 0:00:24          7  
12 Zena Shean SW LV 29:49   11:58 17:51        12   29:03 - 0:00:46          9  
13 Michael Hennessy SW Vet 32:47   14:44 18:03        13   30:23 - 0:02:24        10  
14 Julie Kane SW LV 32:54   14:51 18:03        13   28:58 - 0:03:56        11 Course Best
15 Hannah Kane SW Lady 33:01     18:04        15   00:00 00:00        -    
                           
  Tim Torrie HMT   22:00                 Fastest Rider

 

  James Jenkins Richardsons-Trek   22:58                  
  Andy Armiger EETC   23:09                  
  Mark Brown EETC   24:47                  
  Luke Stone Onform   24:59                  
  Michael Greenslade EETC   25:32                  
  Leon Wheeler EETC   25:42                  
  Michael Taylor EETC   26:08                  
  Ray Brooks EETC   27:10                  
  Andrew Dennett EETC   27:20                  
  Christian Gray EETC   27:47                  
  Clayton Thomas EETC   28:34                  
  Aaron Stone Onform   28:41                  
  Ben Brooks EETC   30:23                  

Wednesday 17th May - East Hanningfield, 10.7 miles with Essex Road

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 Peter Stiff SW Vet 26:36   08:58 17:38          1   28:49 + 0:02:13          1 Fastest Wheeler &
First on H'Cap & Vets Age Std
2 Terry Butcher SW Vet 29:57   12:06 17:51          2   29:35 - 0:00:22          2  
3 Andy Merchant SW Vet 30:28   12:35 17:53          3   28:49 - 0:01:39          3  
3 Carol Cartwright SW LV 35:14   17:02 18:12          4   32:32 - 0:02:42          4 Fastest Lady
5 Lesley Pearce SW LV 35:51   17:36 18:15          5   30:46 - 0:05:05          5  
6 Julie Kane SW LV 37:41   19:19 18:22          6   31:02 - 0:06:39          6  

Wednesday 10th May - 10 miles, Steeple

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 David Pennington SW Sen 22:57   05:34 17:23          1   00:00 00:00        -   Fastest Wheeler
First on Handicap
2 Peter Stiff SW Vet 24:38   07:08 17:30          2   26:54 + 0:02:16          1 Fastest Veteran
First on Vet Age Std
3 Simon Smith SW Vet 26:05   08:29 17:36          3   27:14 + 0:01:09          3  
3 John Gretton SW Vet 26:30   08:52 17:38          4   27:51 + 0:01:21          2 PB
5 Adrian Cartwright SW Vet 27:53   10:10 17:43          5   27:51 - 0:00:02          5  
6 Andy Merchant SW Vet 28:04   10:20 17:44          6   26:54 - 0:01:10          6 PB
7 Peter Harley SW Vet 28:37   10:51 17:46          7   27:26 - 0:01:11          7  
8 Daniel Harley SW Jun 28:48   11:01 17:47          8   00:00 00:00        -    
9 Katie-Ann Elliston SW L Juv 29:43   11:53 17:50        10   00:00 00:00        -   Fastest Lady
10 Michael Hennessy SW Vet 29:23   11:34 17:49          9   30:23 + 0:01:00          4 PB
11 Carol Cartwright SW LV 32:25   14:24 18:01        11   30:23 - 0:02:02          8  
12 Julie Kane SW LV 36:09   17:53 18:16        12   28:58 - 0:07:11          9  
                           
  James Jenkins Richardsons-Trek   22:09                 Fastest Rider
  Michael Taylor EETC   27:24                  
  Tim Evans JBR   29:09                  

Wednesday 3rd May - 10.7 miles, East Hanningfield with Essex Roads

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 David Pennington SW Sen 24:20   06:51 17:29          1   00:00 00:00        -   Fastest Wheeler &
First on Handicap
2 Peter Stiff SW Vet 26:29   08:52 17:37          2   28:49 + 0:02:20          1 Fastest Veteran &
First on vet Age Std
3 Simon Smith SW Vet 27:15   09:34 17:41          3   29:10 + 0:01:55          3  
4 John Gretton SW Vet 27:50   10:07 17:43          4   29:50 + 0:02:00          2  
5 Jim Colman SW Vet 28:24   10:39 17:45 5          
6 Dan Jenkins SW Vet 28:29   10:44 17:45          5   28:34 + 0:00:05          4  
7 Katie-Ann Elliston SW L Juv 30:39   12:45 17:54 7   00:00 00:00        -   Fastest Lady
8 Adrian Cartwright SW Vet 30:45   12:50 17:55 8   29:50 - 0:00:55          5  
9 Andy Merchant SW Vet 31:00   13:04 17:56       9   28:49 - 0:02:11          8  
10 Terry Butcher SW Vet 31:35   13:37 17:58          10   29:35 - 0:02:00          6  
11 Carol Cartwright SW LV 34:37   16:27 18:10        11   32:32 - 0:02:05          7  
12 Lesley Pearce SW LV 37:03   18:43 18:20       12   30:46 - 0:06:17          9  
                           
  James Jenkins Richardsons-Trek   24:05                 Fastest Rider

Note - Vet Age Standards are based on 10 miles, Handicap is based on 10.7 miles as per CTT Custom Distance Handicaps


Wednesday 26th April - 10 Miles, Steeple

Pos. Names Club Cat Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 Peter Stiff SW Vet 25:35   08:01 17:34          1   26:54 + 0:01:19          1 Fastest Wheeler &
First on H'Cap & Vet Age Std
2 Adrian Cartwright SW Vet 30:18   12:25 17:53          2   27:51 - 0:02:27          2  
3 Andy Merchant SW Vet 30:41   12:47 17:54          3   26:54 - 0:03:47          4  
3 Carol Cartwright SW LV 33:16   15:11 18:05          4   30:23 - 0:02:53          3 Fastest Lady
5 Julie Kane SW LV 34:30   16:20 18:10          5   28:58 - 0:05:32          5  
6 Lesley Pearce SW LV 35:40   17:26 18:14          6   28:43 - 0:06:57          6  
                           
  Simon Alexander Richardsons-Trek   21:54                 Fastest Rider
  Michael Taylor EETC   28:12                  

Wednesday 19th April - 10.7 Mile, East Hanningfield in conjunction with Essex Roads. Provisional Results

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 Peter Stiff SW Vet 27:31   09:49 17:42          1   28:49 + 0:01:18          2 Fastest Wheeler
equal First on H'cap
2 Simon Smith SW Vet 27:40   09:58 17:42          1   29:10 + 0:01:30          1 First on Vet Age Std
equal First on H'cap
3 Dan Jenkins SW Vet 28:10   10:26 17:44          3   28:34 + 0:00:24          4  
3 John Gretton SW Vet 29:06   11:18 17:48          4   29:50 + 0:00:44          3  
5 Jim Colman SW Sen 29:29   11:40 17:49 5          
6 Katie-Ann Elliston SW L Juv 30:25   12:32 17:53 6   00:00 00:00        -   Fastest Lady
7 Adrian Cartwright SW Vet 30:28   12:35 17:53       7   29:50 - 0:00:38          5  
8 Andy Merchant SW Vet 32:22   14:21 18:01          8   28:49 - 0:03:33          6  
9 Julie Kane SW LV 38:47   20:20 18:27          9   31:02 - 0:07:45          7  
10 Lesley Pearce SW LV 40:15   21:42 18:33          10   30:46 - 0:09:29          8  
                           
  Sam Allen     23:36                 Fastest Rider
  James Jenkins Richardsons-Trek   24:29                  

Note - Vet Age Standards are based on 10 miles, Handicap is based on 10.7 miles as per CTT Custom Distance Handicaps


Wednesday 12th April - 10 Mile 2-Up, Steeple

Pos. Names Club Category Time   Remarks
1 Peter Stiff
Daniel McKenny
SW
C&T
  23:40    
2 James Lonergan
Peter Berry
C&T   24:13    
3 Brendan Roberts
John Steerwood
C&T   25:00    
4 Mark Smith
Andy James
C&T   25:15    
5 David Carey
Brian Farrow
Maldon   26:09    
6 David Pennington
Charmaine Sterling
SW Sen
Lady
26:43   Fastest Wheelers
7 Dan Jenkins
Adam Jones (snr)
SW Vet 26:47   Fastest Veteran Wheelers Team
8 John Gretton
Adrian Cartwright
SW Vet 27:07    
9 Terry Butcher
Martin Sutton
SW Vet 28:45    
10 Katie-Ann Elliston
Chris Smith (snr)
SW L Juv 29:12    
11 Andy Merchant
Jamie Maidment
SW Vet
Sen
29:12    
12 Bob Barber
Cheryl Perry
SW Vet
LV
29:57    
13 Richard Dean
Jim Coleman
SW
SW
Vet
Sen
30:55    
14 Carol Cartwright
Nicola Wright
SW LV
Lady
33:36   Fastest Lady Team
15 Julie Kane
Jane Harris
SW LV 36:57    
             
  Mick Hennessy SW Vet 29:57   PTT

 


TT Results