2018 Season Roll of Honour

Time Trial Trophies Road Race Trophies
Cyclo-cross Trophies Other Trophies
Club Records Age Records
Wednesday TT League
Scratch Competition
Sunday TT League
Scratch Competition (Phoenix Cup)
Peter Stiff Chris Smith III
David Carey David Carey
Jamie Maidment Jamie Maidment
Veterans Veterans
Peter Stiff David Carey
=2 John Gretton Andy Merchant
=2 David Carey Peter Stiff
Handicap Handicap (Goss Bros Cup)
Peter Stiff Chris Smith III
=2 John Gretton David Carey
=2 David Carey Jamie Maidment
Ladies Ladies
Katie-Ann Elliston Katie-Ann Elliston
Carol Cartwright Denise Kemp
Lesley Pearce Lesley Pearce
Juniors Juniors
Katie-Ann Elliston Katie-Ann Elliston
Clayton Thomas (EETC) Grace Goodall (EETC)
Luke Gill (EETC) Clayton Thomas (EETC)
Juveniles Juveniles
Katie-Ann Elliston Katie-Ann Elliston
Kyle Gill (EETC) Tish Plelps (EETC)
Lucas Thomas (EETC)  
Other Time Trial Prizes
Club All-rounder
Most points across all events
Chris Smith III
Senior Club TT Champion
Average speed for club 10, 25 & 50
Paul Hart
Handicap Champion Chris Smith III
Bert Spencer Trophy
Veterans' Age Standard
Steve Shore
Mignot Trophy
Average speed for 25,50 & 100. Over 30s
Ian Mackenzie
Ladies Club TT Champion
Average speed for club 10, 25 & 50
Katie-Ann Elliston
Bleriot Trophy - Vets Handicap Champion
Average Handicap speed for 10, 25, & 50
David Carey
Junior Club TT Champion
Average speed for club 10 & 25
Katie-Ann Elliston
Junior Club TT Champion Girls
Average speed for club 10 & 25
Katie-Ann Elliston
Juvenile Club TT Champion
Average speed for two club 10
Katie-Ann Elliston
Juvenile Club TT Champion Girls
Average speed for two club 10
Katie-Ann Elliston
10 Miles Cup
10 mile TT Championship
Chris Smith III
Hinds 25 Cup
25mile TT Championship
David Carey
Founders Cup
50 mile TT Championship
Chris Smith III
100 Mile Cup
100 mile TT Championship
 
12 Hour Cup
12 Hour TT Championship
 
Fremnels Cup
Fastest Roy Godbeer non-aero TT
Paul Hughes
Cecil Shield - Ladies 10 Miles Shield Charmaine Sterling
Annette Cup - Ladies 25 Miles Cup Katie-Ann Elliston
Junior 10 Miles Cup Grace Goodall (EETC)
Juvenile 10 Miles Cup Tish Phelps (EETC)
Arthur Holmes Cup - Junior 25 Miles Cup Katie-Ann Elliston
Ian Wiekstra Cup
Fastest 25 mile TT
Paul Hart
Haden Cup
(Fastest Age-Standard Vet in 10 miles)
Steve Shore
Easter Egg TT Paul Hart
Hilly TT Paul Hart
Club Hill Climb Robert Staines
Christmas Pudding 10 mile TT David Carey
Fat Tyre Trophy
Fastest 10 mile TT on a mountain bike
Jamie Maidment
Road Racing Trophies
Senior Club Road Race Champion Chris Smith III
Junior Club Road Race Champion Katie-Ann Elliston
Veterans Club Road Race Champion Peter Stiff
Ladies Club Road Race Champion Kate-Ann Elliston
Senior Road Race Cup, Open Events  
Ian Henly Cup
Best placing in area Champions/ERRL
 
Veterans Road Race Points Trophy  
Novice Club Road Race Champion Peter Swanwick
Sprint Elimination Champion Peter Stiff
Slow Race Champion Katie-Ann Elliston
Cyclo-cross Trophies
Senior Cyclocross Cup Peter Stiff
Brian Stroud Cup
First female in open cyclocross
Cheryl Perry
Other Trophies
Jack Ivory Cup - Best Performance in Open Events Bob Barber - World Masters Champion
Special Award Paul Hart - National 50 Mile TT Record
Special Award Katie-Ann Elliston - National Juvenile 30 Mile TT Record
Windsor Cup - Most Improved Rider Katie-Ann Elliston
Parsons Rose Bowl winner not present at dinner, to be awarded Feb / March
Bob Hayworth Individual Cup (interclub TT) Paul Hart
Bob Hayworth Team Cup (interclub TT) Southend Wheelers (Paul Hart, Chris Smith III & David Carey)
Norman Wells 50 Mile TT Colin Ward (Essex Roads)
Andrews Trophy
Andrews Road Race
James Jenkins (Richardsons-Trek)
Lesley Loadmore Cup
Southend Wheelers Senior Criterium
Damien Clayton (unattached)
Aspirants Trophy
Southend Wheelers Under 23 Criterium
Oliver Cliff (TBW23 Stuart Hall Gett Taxi)
Club Records
Distance Cat Name Time
10 Men Paul Hart 18:54
15 Ladies - Juvenile Katie-Ann Elliston 38:09
15 Ladies - Junior Katie-Ann Elliston 38:09
15 Ladies Katie-Ann Elliston 38:09
30 Men Paul Hart 56:31
30 Ladies - Juvenile Katie-Ann Elliston 1:25:52 (National Record)
50 Ladies - Juvenile Katie-Ann Elliston 2:32:15
50 Men Paul Hart 1:34:37 (National Record at time)
Age Records
Distance  Cat Name Time
10 Ladies - 65 Carol Cartwright 32:35
10 Ladies - 65 Carol Cartwright 30:06
10 Men Trike - 72 Ian Mackenzie 34:35
10 Men Trike - 72 Ian Mackenzie 32:36
10 Men - 71 Steve Shore 23:14
10 Men - 71 Steve Shore 22:54
10 Men - 77 Mike Hennessy 27:13
25 Men Trike - 71 Ian Mackenzie 1:26:08
25 Men Trike - 72 Ian Mackenzie 1:32:21
50 Men Trike - 72 Ian Mackenzie 2:54:34
50 Men Trike - 72 Ian Mackenzie 2:50:08
50 Men - 71 Steve Shore 2:05:34
100 Men Trike - 72 Ian Mackenzie 6:27:36

                                     
   


TT Results