2018 Wednesday League Time Trial Results


11th Apr 18th Apr 25th Apr 2nd May 9th May 16th May 23rd May 30th May 6th Jun 13th Jun 20th Jun
27th Jun 4th Jul 11th Jul 18th Jul 25th Jul 1st Aug 8th Aug 15th Aug 22nd Aug    

Click here for the Wednesday Tables
Click here for VTT Age Standards, Click here for CTT Handicap Tables (pdf)


Wednesday 18th April, Wednesday League, East Hanningfield E18, 10.7 miles with Essex Roads

Pos. Names Club Category Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 David Pennington SW Sen 25:30   06:51 18:39          8   00:00 00:00        -   Fastest Wheeler
2 Peter Stiff SW Vet 25:48   07:56 17:52          6   28:54 + 0:03:06          1 Fastest Vet &
 First on Vet Age Std
3 Jamie Maidment SW Sen 26:42   09:00 17:42          3   00:00 00:00        -    
3 Dan Jenkins* SW Vet 27:04   09:24 17:40          1   28:39 + 0:01:35          3 First on Handicap
5 John Gretton* SW Vet 27:20   09:39 17:41          2   29:58 + 0:02:38          2  
6 Katie-Ann Elliston* SW L Juv 28:56   11:09 17:47          4   00:00 00:00        -   Fastest Lady
7 Jennie Page* SW Lady 29:03   11:15 17:48          5   00:00 00:00        -    
8 Andy Merchant SW Vet 31:37   11:11 20:26        10   28:54 - 0:02:43          4  
9 Hannah Kane* SW Lady 36:38   18:20 18:18          7   00:00 00:00        -    
10 Julie Kane SW LV 37:08   18:20 18:48          9   31:07 - 0:06:01          5  
11 Lesley Pearce SW LV 37:23   16:14 21:09        11   30:51 - 0:06:32          6  
                           
  Samuel Allen Essex Roads    23:11                 Fastest Rider

*Course Best


Wednesday 11th April, 2-Up, E21 Steeple

Pos. Names Club Category Time   Remarks
1 Dan Jenkins
Jamie Maidment
SW Vet
Senior
25:54   Fastest Wheelers
2 Dave Pennington
Jennie Page
SW Senior
Lady
26:04    
3 Katie-Ann Elliston
Barry Simpson
SW L Juv
Vet
26:36    
4 Adrian Cartwright
Terry Butcher
SW Vet 28:35    
5 Cheryl Perry
Andy Merchant
SW LV
Vet
30:25    
6 Julie Kane
Hannah Kane
SW LV
Lady
34:47    
             
  Will Swarbarick
James Ambrose-Parish
Cheltenham
TBW 23
  22:54   Fastest Team
  Daniel McKenny
Peter Stiff
Basildon
SW
  23:42    
  Darren Hutchinson
Chris Hollis
Maillot Noir   24:10    
  David Carey
Brian Farrow
Maldon   27:01    
             
  Luke Gill EETC   28:01   PTT
  Tim Rivers BCC   29:32   PTT
  Clayton Thomas EETC   DNF   Puncture

Click here for 2017 Results


TT Results