2019 Season Roll of Honour

Time Trial Trophies Road Race Trophies
Cyclo-cross Trophies Other Trophies
Club Records Age Records
Wednesday TT League
Scratch Competition
Sunday TT League
Scratch Competition (Phoenix Cup)
David Pennington David Pennington
Andy Merchant Jennie Page
Dan Jenkins Jan Harvey
Veterans Veterans
Dan Jenkins Jennie Page
Andy Merchant Jan Harvey
John Gretton David Carey
Handicap Handicap (Goss Bros Cup)
Dan Jenkins Jennie Page
David Pennington Jan Harvey
Andy Merchant David Pennington
Ladies Ladies
Katie-Ann Elliston Jennie Page
Jennie Page Jan Harvey
Carol Cartwright Katie-Ann Elliston
Juniors Juniors
Katie-Ann Elliston Katie-Ann Elliston
Cavan Burrows Grace Goodall (EETC)
  Cavan Burrows
Juveniles Juveniles
Cavan Burrows Cavan Burrows
   
   
Saturday League - Scratch Saturday League - Ladies
Barry Simpson Nicola Elliston
Russel Whitford Nicky Hark
Adrian Cartwright Denise Kemp
Other Time Trial Prizes
Club All-rounder
Most points across all events
David Pennington
Senior Club TT Champion
Average speed for club 10, 25 & 50
Paul Hart 29.40 mph
Handicap Champion Andy Merchant 32.06 mph
Bert Spencer Trophy
Veterans' Age Standard
David Carey 22:20
Mignot Trophy
Average speed for 25,50 & 100. Over 30s
Paul Hart 28.11 mph
Ladies Club TT Champion
Average speed for club 10, 25 & 50
Jennie Page 21.34 mph
Bleriot Trophy - Vets Handicap Champion
Average Handicap speed for 10, 25, & 50
Andy Merchant 32.06 mph
Junior Club TT Champion
Average speed for club 10 & 25
Katie-Ann Elliston 21.86 mph
Junior Club TT Champion Girls
Average speed for club 10 & 25
Katie-Ann Elliston 21.86 mph
Juvenile Club TT Champion
Average speed for two club 10
Cavan Burrows 18.12 mph
Juvenile Club TT Champion Girls
Average speed for two club 10
-
10 Miles Cup
10 mile TT Championship
Paul Hart 21:09
Hinds 25 Cup
25mile TT Championship
Paul Hart 54:16
Founders Cup
50 mile TT Championship
David Carey 2:05:07
100 Mile Cup
100 mile TT Championship
Paul Hart 3:26:36
12 Hour Cup
12 Hour TT Championship
Ian Mckenzie - 158.50 miles
Fremnels Cup
Fastest Roy Godbeer non-aero TT
David Pennington 25:29
Cecil Shield - Ladies 10 Miles Shield Katie-Ann Elliston 26:50
Annette Cup - Ladies 25 Miles Cup Jennie Page 1:10:46
Junior 10 Miles Cup Katie-Ann Elliston 26:50
Juvenile 10 Miles Cup -
Arthur Holmes Cup - Junior 25 Miles Cup Katie-Ann Elliston 1:11:09
Ian Wiekstra Cup
Fastest 25 mile TT
Paul Hart 54:16
Haden Cup
(Fastest Age-Standard Vet in 10 miles)
Paul Hart 6:24
Easter Egg TT David Pennington 23:35
Club Hill Climb Dan Salmon 1:48P
Christmas Pudding 10 mile TT David Pennington 28:03, adjusted to 27:33
Fat Tyre Trophy
Fastest 10 mile TT on a mountain bike
David Pennington 28:05
Road Racing Trophies
Senior Club Road Race Champion David Pennington
Junior Club Road Race Champion Katie-Ann Elliston
Veterans Club Road Race Champion Barry Simpson
Ladies Club Road Race Champion Katie-Ann Elliston
Senior Road Race Cup, Open Events Barry Simpson
Ian Henly Cup
Best placing in area Champions/ERRL
-
Veterans Road Race Points Trophy -
Novice Club Road Race Champion Nick Elliston
Sprint Elimination Champion David Pennington
Slow Race Champion Barry Simpson
Track Racing Trophies
Senior Track Championship Cup Katie-Ann Elliston
Junior Track Championship Cup Katie-Ann Elliston
Ladies Track Championship Cup Katie-Ann Elliston
Juvenile Track Championship Cup Cavan Burrows
1000m Sprint Cup Katie-Ann Elliston
1 Mile Track Cup Katie-Ann Elliston
2 Mile Track Cup Katie-Ann Elliston
5 Mile Track Shield Katie-Ann Elliston & Andrew Merchant
4km Pursuit Cup -
Cyclo-cross Trophies
Senior Cyclocross Cup Peter Stiff
Brian Stroud Cup
First female in open cyclocross
Lesley Pearce
Other Trophies
Jack Ivory Cup - Best Performance in Open Events Bob Barber
Windsor Cup - Most Improved Rider Katie-Ann Elliston
Parsons Rose Bowl Kevin Smith
Bob Haworth Individual Cup (Interclub TT) Paul Hart 54:16
Bob Haworth Team Cup (Interclub TT) Chelmer CC
ECCA Cycling Weekend Map Challenge Jane & Martin Harris
Norman Wells 50 Mile TT Tim Chivers (Maldon)
Andrews Trophy
Andrews Road Race
Jim Bradford (ActiveEdge Race Team)
Lesley Loadmore Cup
Southend Wheelers Senior Criterium
 
Aspirants Trophy
Southend Wheelers Under 23 Criterium
 
Club Records
Distance Cat Name Time
10 Miles Lady Junior Katie-Ann Elliston 23:25
25 Miles Lady Junior Katie-Ann Elliston 1:06:16
15 Miles Lady Junior Katie-Ann Elliston 37:07
15 Miles Lady Katie-Ann Elliston 37:07
100 Miles Senior Paul Hart 3:26:36
30 Miles Lady Junior Katie-Ann Elliston 1:17:16 - National Record
       
       
Age Records
Distance  Cat Name Time
10 Miles Men - 72 Steve Shore 23:33
25 Miles Men - 72 Steve Shore 59:06
10 Miles Ladies - 66 Carol Cartwright 31:06
25 Miles Trike Men - 73 Ian Mackenzie 1:30:38
50 Miles Men - 40 Paul Hart 1:40:18
10 Miles Ladies - 66 Carol Cartwright 30:55
10 Miles Men - 40 Paul Hart 19:35
12 Hours Trike Men - 73 Ian Mackenzie 158.50 miles
       
       
       
       
       

                                     
   


TT Results