2020 Wednesday League Time Trial Results

 


8th April 15th April 22nd April 29th April 6th May 13th May 20th May 27th May 3rd June 10th June  
17th June 24th June 1st July 8th July 15th July 22nd July 29th July 5th Aug 12th Aug 19th Aug  

Click here for the Wednesday Tables
Click here for VTT Age Standards, Click here for CTT Handicap Tables (pdf)


Wednesday 19th August, 10 Miles, Steeple E21. Club Members only (Including Second-claim and social members)

Pos. Names Club Cat Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 Rob Staines Pedal Power Sen 22:00   00:00 00:00        -     00:00 00:00        -   Fastest Rider
2 David Pennington SW Sen 22:40   03:41 18:59        10   00:00 00:00        -   Fastest Wheeler
3 Dan Jenkins SW Vet 23:47   06:10 17:37          2   27:03 + 0:03:16          1 Fastest Vet, First on Vet Age Std
4 James Lonergan SW Sen 23:52   06:25 17:27          1   00:00 00:00        -   PB. First on Handicap
5 Daniel Salmon SW Sen 23:57   06:02 17:55          5   00:00 00:00        -    
6 Ben Bowler SW Sen 25:56   07:55 18:01          6   00:00 00:00        -    
7 Katie-Ann Elliston SW L Jun 26:13   06:00 20:13        15   00:00 00:00        -   CB. Fastest Lady
8 Jennie Page SW LV 26:24   07:04 19:20        11   28:20 + 0:01:56          2  
9 John Gretton SW Vet 26:42   08:27 18:15          8   28:13 + 0:01:31          3  
10 Andy Merchant SW Vet 26:42   05:50 20:52        16   27:12 + 0:00:30          4  
11 Martin Sutton SW Vet 26:58   07:01 19:57        14   27:22 + 0:00:24          5  
12 Mike McCarthy SW Vet 28:09   10:25 17:44          3   27:22 - 0:00:47          6 PB.
13 Chris Smith SW Vet 29:14   00:00 00:00        -     00:00 00:00        -   CB.
14 Terry Butcher SW Vet 30:10   10:23 19:47        13   28:06 - 0:02:04          8  
15 Adrian Cartwright SW Vet 30:32   09:17 21:15        17   28:13 - 0:02:19          9  
16 Martin Harris SW Vet 30:34   11:13 19:21        12   26:58 - 0:03:36        11  
17 Nicky Hark SW LV 33:50   15:43 18:07          7   28:26 - 0:05:24        12 PB.
18 Carol Cartwright SW LV 33:37   12:14 21:23        19   30:58 - 0:02:39        10  
19 Roger Marriott SW Vet 35:48   17:33 18:15          8   27:12 - 0:08:36        13 PB.
20 Jane Harris SW LV 40:26   19:08 21:18        18   29:32 - 0:10:54        14  

Wednesday 5th August, 10 Miles, Steeple E21. Club Members only (Including Second-claim and social members)

Pos. Names Club Cat Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Std  Std time Vet Rank Remarks
1 James Jenkins Richardsons-Trek Sen 20:27   00:00 00:00        -     00:00 00:00        -   Fastest Rider
2 Simon Alexander Richardsons-Trek Sen 21:19   00:00 00:00        -     00:00 00:00        -    
3 Rob Staines Pedal Power Sen 21:45   00:00 00:00        -     00:00 00:00        -    
4 David Pennington SW Sen 22:10   03:41 18:04          8   00:00 00:00        -   Course Best. Fastest Wheeler
5 Paul Hart HPC Vet 22:21   00:00 00:00        -     00:00 00:00        -   Fastest Vet
6 Daniel Salmon SW Sen 24:10   06:02 18:08        10   00:00 00:00        -    
7 Dan Jenkins SW Vet 24:17   06:10 18:07          9   27:03 + 0:02:46          2 Fastest SW Vet
8 Dan Walsh SW Sen 24:19   06:50 17:29          1   00:00 00:00        -   Novice. First on Handicap
9 Matt Stock SW Sen 25:19   07:46 17:33          2   00:00 00:00        -   PB
10 Ben Bowler SW Sen 25:28   07:55 17:33          2   00:00 00:00        -   Novice
11 Barry Simpson SW Vet 25:35   07:12 18:23        14   27:52 + 0:02:17          4  
12 Micheal Greenslade EETC   25:45   00:00 00:00        -     00:00 00:00        -    
13 Jennie Page SW LV 25:50   07:04 18:46        15   28:20 + 0:02:30          3 Course Best. Fastest Lady
14 Andy Merchant SW Vet 26:02   05:50 20:12        19   27:12 + 0:01:10          7  
15 Steve Shore SW Vet 26:12   05:31 20:41        21   29:32 + 0:03:20          1 First on Vet Age Std
16 Katie-Ann Elliston SW Jun 26:28   06:00 20:28        20   00:00 00:00        -   Course Best. Fastest Junior
17 Martin Sutton SW Vet 26:37   07:01 19:36        16   27:22 + 0:00:45          8  
18 John Gretton SW Vet 26:40   08:27 18:13        11   28:13 + 0:01:33          6  
19 Denise Kemp SW LV 27:32   09:34 17:58          7   29:21 + 0:01:49          5  
20 Neil Dobson SW Vet 27:35   09:53 17:42          4   26:58 - 0:00:37          9 Novice
21 David Cox EETC Vet 27:46   00:00 00:00        -     00:00 00:00        -    
22 Mike McCarthy SW Vet 28:22   10:37 17:45          5   27:22 - 0:01:00        11 PB
23 Terry Butcher SW Vet 28:45   10:23 18:22        13   28:06 - 0:00:39        10  
24 Cavan Burrows SW Juv 30:34   12:40 17:54          6   00:00 00:00        -   PB
25 Cheryl Perry SW LV 30:36   12:19 18:17        12   29:01 - 0:01:35        12  
26 Jordan Kemp SW Lady 31:57 00:31:57 12:05 19:52        17   00:00 00:00        -    
27 Martin Harris SW Vet 32:32 00:32:32 11:13 21:19        23   26:58 - 0:05:34        14 MTB
28 Carol Cartwright SW LV 33:25 00:33:25 12:14 21:11        22   30:58 - 0:02:27        13  
29 Jane Harris SW LV 39:01 00:39:01 19:08 19:53        18   29:32 - 0:09:29        15  

Click here for 2019 Results


TT Results