2021 Sunday League Time Trial Results


2nd April (25) 5th April (10) 2nd May (25) 9th May (25) 6th Jun (50) 12th Jun (10) 20th Jun (10) 4th Jul (50)  
10th Jul (10) 8th Aug (25) 5th Sep (25)            

Click here for the Sunday Tables
Click here for VTT Age Standards, Click here for CTT Handicap Tables (pdf)


Sunday 5th September - ECCA 25, E9

SW Pos Names Club Cat Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Adjusted Time  Vet Rank Remarks
1 James Lonergan SW Sen 00:57:39   12:36 45:53          1   00:00        -   PB. Fastest Rider & First on Handicap
2 Dan Walsh SW Vet 00:58:49   13:13 45:56          2   59:09          1 PB. Fastest Vet & First on Vet Age Adj
3 Cavan Burrows SW Youth 01:05:02   18:52 46:20          3   00:00        -   PB. Fastest Youth

Sunday 8th August - Chelmer-Southend Interclub, 25 Miles, Writtle, E9. Bob Haworth Trophy
Incorporating 2021 Southend 25 Mile Championship

SW Pos Names Club Cat Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Adjusted Time  Vet Rank Remarks
1 Henry O'Kill SW Sen 00:57:39   11:20 46:19          3   00:00        -   2021 25 Mile Champion
CB. Fastest Wheeler
2 Dan Jenkins SW Vet 00:58:49   08:27 50:22          9   55:57          1 2021 25 Mile Vet Champion
CB. Fastest Vet & First on Vet Age Adj
3 James Lonergan SW Sen 00:59:00   13:04 45:56          1   00:00        -   CB. First on Handicap
4 Billy Hockley SW Vet 01:01:14   15:10 46:04          2   00:00        -   PB
5 Barry Simpson SW Vet 01:03:28   17:02 46:26          4   57:57          3 CB
6 Jan Harvey SW WV 01:06:47   20:20 46:27          5   57:54          2 2021 25 Mile Women's Champion
PB. Fastest Woman
7 Cavan Burrows SW Youth 01:09:10   22:34 46:36          6   00:00        -   2021 25 Mile Junior & Youth Champion
PB. Fastest Youth
8 Antoine Rouyer-Brown SW Youth 01:11:20   24:35 46:45          7   00:00        -   PB
9 Andy Merchant SW Vet 01:12:38   15:57 56:41        10   09:15          4  
10 Tom Womack SW Youth 01:13:03   26:11 46:52          8   00:00        -   PB
                         
  Colin Ward Essex Roads   00:51:58               Fastest Rider
  Peter Harding Chelmer   00:55:45               Second Overall: Bob Haworth Trophy Winner
  David Harding Chelmer   00:55:46               Third Overall

Chelmer win both the Individual and Team Bob Haworth Inter-club Trophies


Saturday 10th July - Essex Roads Open 10, Ugley E1

SW Pos Names Club Cat Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Adjusted Time  Vet Rank Remarks
1 Dan Jenkins SW Vet 00:23:22   03:16 20:06          2   22:21          1 CB. First on Vet Age Adj
2 Jan Harvey SW WV 00:27:05   08:38 18:27          1   23:36          2 CB. First on Handicap

Sunday 4th July - Normal Wells 50 Mile TT, Steeple E21

SW Pos Names Club Cat Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Adjusted Time  Vet Rank Remarks
1 Jan Harvey SW WV 02:19:04   36:28 42:45          1   00:53          1 Fastest Wheeler

Sunday 20th June - 2021 Championship 10 Mile TT, Steeple E21

SW Pos Names Club Cat Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Adjusted Time  Vet Rank Remarks
1 Henry O'Kill SW Sen 22:41   04:47 17:54          4   00:00        -   2021 Club 10 Mile TT Champion
2 Dan Jenkins SW Vet 23:13   04:08 19:05          9   22:12          1 Fastest Vet &
First on Vet Age Adj
3 Barry Simpson SW Vet 25:27   07:12 18:15          6   23:19          3  
4 Cavan Burrows SW Youth 26:21   08:30 17:51          3   00:00        -   2021 Club 10 Mile Youth Champion
5 Jan Harvey SW WV 26:39   09:01 17:38          1   23:10          2 CB. 2021 Club 10 Mile Woman's Champion
& Joint First on Handicap
6 Adam Jones SW Vet 26:43   09:05 17:38          1   25:53          5 Joint First on Handicap
7 Katie-Ann Elliston SW Woman 27:02   06:00 21:02        12   00:00        -    
8 Andy Merchant SW Vet 27:36   05:50 21:46        13   26:18          6  
9 John Gretton SW Vet 27:44   08:27 19:17        11   25:11          4  
10 Antoine Rouyer-Brown SW Youth 28:44   10:29 18:15          6   00:00        -    
11 Martin Harris SW Vet 29:07   10:51 18:16          8   28:12          7  
12 Paul Samways SW Vet 29:35   11:36 17:59          5   28:29          8  
13 Jordan Kemp SW Woman 31:11   12:05 19:06        10   00:00        -    

Saturday 12th June - Maldon 10, incorporating the GHS 10, Steeple E21

SW Pos Names Club Cat Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Adjusted Time  Vet Rank Remarks
1 Dan Jenkins SW Vet 00:22:55   04:08 18:47          6   21:54          1 CB. Fastest Wheeler &
Fastest Vet & First on Vet Std
2 Cavan Burrows SW Youth 00:26:06   08:30 17:36          1   00:00        -   PB. Fastest Youth &
First on Handicap
3 Jan Harvey SW WV 00:26:56   09:14 17:42          2   23:27          2 Fastest Lady
4 Tom Womack SW Youth 00:27:28   09:41 17:47          4   00:00        -    
5 Antoine Rouyer-Brown SW Youth 00:28:13   10:29 17:44          3   00:00        -   PB.
6 Paul Samways SW Vet 00:29:25   11:36 17:49          5   28:19          3 PB.
                         
  James Jenkins Richardsons-Trek   19:57               Fastest Rider
  Simon Alexander Richardsons-Trek   22:45               3rd Overall

Sunday 6th June - Maldon 50, E21

SW Pos Names Club Cat Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Adjusted Time  Vet Rank Remarks
1 Jan Harvey SW WV 02:19:04   36:28 1:42:36          1   2:00:44          1 PB. Fastest Wheeler &
First on Handicap & Vet Adj
2 Paul Gribbon SW Vet 02:28:38   45:24 1:43:14          2   2:24:31          2 PB

Sunday 9th May - Maldon 25, E21
 

SW Pos Names Club Cat Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Adjusted Time  Vet Rank Remarks
1 Henry O'Kill SW Sen 57:08   11:20 45:48          1   00:00        -   PB. Fastest Wheeler &
First on Handicap
2 Dan Jenkins SW Vet 01:00:07   14:07 46:00          2   57:30          1 PB. Fastest Veteran &
First on Vet Std
3 Daniel Salmon SW Sen 01:02:32   16:22 46:10          3   00:00        -   PB
4 Barry Simpson SW Vet 01:03:15   17:02 46:13          4   57:44          2 PB
5 Jan Harvey SW WV 01:09:17   22:40 46:37          5   01:00:24          3 PB. Fastest Woman
6 Paul Gribbon SW Vet 01:09:49   23:10 46:39          6   01:07:53          4 CB
                         
  James Jenkins Richardsons-Trek   51:52               Fastest Rider
  Paul Hart HPC   53:45               3rd Overall
  Trevor Phillips Essex Roads   58:27               20th Overall

Note that this event was added to the Sunday League in lieu of the ECCA 25 cancelled on 2nd April


Sunday 2nd May - ECCA Festival 25, E91

SW Pos Names Club Cat Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Adjusted Time  Vet Rank Remarks
1 Dan Jenkins SW Vet 1:00:16   14:15 46:01 1   57:39        1   PB. Fastest Wheeler

 

Monday 5th April - Easter Egg 10 Mile Time Trial, Steeple E21

SW Pos Names Club Cat Time   H'cap H'cap Time H'cap Rank    Vet Adjusted Time  Vet Rank Remarks
1 Henry O'Kill SW Sen 22:46   05:23 17:23          1   00:00        -   Fastest Rider
2 Dan Jenkins SW Vet 24:31   06:10 18:21          7   23:30          2 Fastest Veteran
3 Paul Hughes SW Vet 24:52   06:32 18:20          6   23:40          3  
4 Louis Digance SW   25:29   07:56 17:33          2   00:00        -    
5 Barry Simpson SW Vet 25:35   07:12 18:23          8   23:27          1 First on Vet Age Std
6 Matt Stock SW Sen 26:38   07:46 18:52        10   00:00        -    
7 Jennie Page SW WV 27:31   06:06 21:25        12   24:54          5 Fastest Woman
8 Jan Harvey SW WV 28:00   10:16 17:44          3   24:31          4  
9 Adam Jones SW Vet 28:31   10:45 17:46          4   27:46          8  
10 Martin Sutton SW Vet 28:46   07:01 21:45        13   27:15          7  
11 Denise Kemp SW WV 29:32   09:34 19:58        11   25:50          6  
12 Simon Smith SW Vet 29:38   06:31 23:07        15   27:53          9  
13 Andy Merchant SW Vet 29:58   #VALUE! 24:08        16   28:40        10  
14 Tom Womack SW Youth 30:39   12:45 17:54          5   00:00        -   Fastest Youth
15 Cavan Burrows SW Youth 31:26   12:40 18:46          9   00:00        -    
16 Jamie Maidment SW Sen 32:23   05:08 27:15        17   00:00        -    
17 Arthur Knowler SW Vet 36:24   13:58 22:26        14   34:24        11  
                         
  Simon Alexander Richardsons-Trek   23:30               `

Friday 2nd April - ECCA 25 - Event Cancelled


 


TT Results